Д етските градини е възможно да отворят през май, но за много малко време. Засега решението е да бъдем предпазливи.
Това коментира образователният министър Красимир Вълчев в предаването "Здравей, България" по NOVA.
"От 30 до 50% от родителите биха си пуснали децата, ако отворим детските градини. В други страни се правят експерименти и една трета от класовете се връщат в класната стая. Това не знам доколко ще подобри образователните резултати, но силно ще влоши епидемичната ситуация. Рискуваме да вдигнем коефициента на заразените деца. Сдържани сме и по-скоро през май, ако отворят детските градини, ще е за много малко време".
"Детските градини са затворени, все пак директорите се стараят да организират до 2-3 часа на ден чрез родителите педагогическо взаимодействие. Много е важно обхващането на децата при предучилищното образование. За учениците сме препоръчали до 30 минути класове. Реалното време пред екран е до 2.5 часа до 3 часа на ден. Препоръчали сме до 6 часа учене за малките ученици и до 7 часа за по-големите на ден, защото продължителното взаимодействие с екрана влияе зле на децата", каза още той.
Училищата се дезинфекцират редовно и са безопасни за провеждането на изпитите, увери още министърът.
Красимир Вълчев обясни, че за учениците няма да се осигуряват маски, които така или иначе вече не са задължителни, но училищата са се подготвили с такива за преподавателите.
"Учебните заведения са се подготвили до голяма степен още през март, преди да се вземе решение за извънредното положение. Училищата са по-безопасни от това да отидеш до магазина", коментира още той.
По време на изпитите в стаите ще има до 10 деца, ще се спазват мерките за отстояние, ще се прави дезинфекция, ще бъдат отворени повече входове, за да не се допуска струпването на децата преди и след изпита.
"Не би трябвало да има проблем, има достатъчно свободни класни стаи", каза министърът.
Квесторите ще са по един в стая. За тях е обсъждано да се отпусне допълнително възнаграждение, но все още не е взето решение. Вероятно такова ще има следващата седмица.
"10 – 11% не са участвали в електронното обучение заради липса на свързаност и електронни устройства, но една голяма част от тях не са участвали ефективно заради липса на желание", каза още министър Вълчев.
"Всяка година имаме 20 - 25% деца, които са в рискова група и трудно ги мотивираме да учат. Те не посещават редовно училище. За тях полагаме максимум усилия и организираме допълнително обучение за преодоляване на образователни трудности. При тази ситуация не можем да пишем отсъствия. Ако епидемичната ситуация позволява, през лятото ще направим частично присъствено обучение и индивидуално взаимодействие с тези деца“, допълни той.
"Близо 37 – 38% от учителите са на възраст до 10 години от придобиване на пенсия. Трябва да бъдат 25%. Професионалната група е голяма. Имаме 90 хиляди педагогически специалисти в системата, от които над 60 хиляди са в училищата. Имаме достатъчно. Засега индикациите са, че ще успеем да се справим. Най-трудно е в обособените квартали.".
"Ако има ученици под карантина, ще направим до 24 - 36 часа предварително PCR тест и ще полагат изпитите си индивидуално. В краен случай изпитът може да се отложи", посочи Вълчев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!