К огато цялата икономика бъде натоварена с допълнителни плащания, със сигурност не можем да очакваме нищо добро. Ще имаме ток, но цената му ще бъде с 20% по-висока. "Зелената сделка" покрива 10 области. Тежките индустрии ще бъдат пряко засегнати. Това коментира в "Здравей, България" председателят на КНСБ Пламен Димитров.
Той отбеляза, че автомобилният, морският, и авиационният транспорт ще пострадат.
Борисов: България трябва да строи атомна централа
Преди дни КНСБ и Конфедерация на труда "Подкрепа" обявиха готовност за протести и общонационални действия за защита на работните места и бъдещето на енергетиката в България.
Синдикалистите не приемат "Зелена сделка" на Европейския съюз, тъй като поставяла под въпрос бъдещето и сигурността на работещите в комплекса "Мини Марица-изток".
Работодателите от АОБР говориха с министъра на енергетиката
"Ако спрем ТЕЦ "Марица изток 2", регулираният пазар ще издъхне. Домакинства, които са под прага на бедност, как ще си платят тока?", попита Пламен Димитров.
"Дълго, но без успех се борихме за пакета "Мобилност". Франция вече си промени мнението и счете ядрената енергия за "зелена". Когато има силно лобиране, биха могли да се направят отстъпки и дерогации. Да не се наложи 2025 година да затворим всичко", отсече синдикалистът.
Той отбеляза, че много други държави в Източна и Южна Европа са поставени в сходна ситуация. България час по-скоро трябвало да потърси партньорства по темата.
Няколко факта за въглеродните емисии на Европа, които Брюксел не желае да знаете
КНСБ и КТ "Подкрепа" настояват в оценката на въздействието да бъдат включени всички сектори и това да стане преди приемането или поне преди залагането на параметрите в този закон за климата.
Очаква се това да стане до средата на месец март.
Красимир Дачев: Решението за ТЕЦ „Марица Изток 2” е странно
Пламен Димитров отбеляза още, че страната ни трябва да продължи да гони ръст на БВП, по-висок от сегашния.
"Сегашните ни инвеститори не са лоши. Стига да имат стимул. Печалбата на бизнеса в България е 22 млрд. лева. Един от начините да се справим с проблемите е по-голяма част от тях да отиват към хората", отбеляза още председателят на КНСБ.
"Зелената сделка" предвижда постепенен отказ от употребата на полезни изкопаеми в икономиката.
Преди около седмица премиерът Бойко Борисов, след среща с председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел, заяви, че "зелената сделка" за България е голям проблем, тъй като 60% от електроенергията идва от въглищните централи.
Борисов не смята, че ЕС ще се откаже от нея обаче и затова в следващите 10 години трябвало да се работи много активно.
"Влизайки в Зеления пакт като част от целия ЕС, България ще изпадне в много тежка конкуренция на тези, които няма да са в пакта и ще продължат да използват въглища", категоричен е премиерът.
Пред NOVA, във връзка с разследването на приватизационния процес у нас, Пламен Димитров коментира, че главният прокурор Иван Гешев се е захванал с "нещо много важно", за което се борели и стари, и нови политици.
"Тук става дума за нарастващото чувство у гражданите за несправедливост. Не съм оптимист, че тази акция ще доведе до морално възмездие. Все още го има онова усещане, че някой крадеше в годините на прехода. Не мога да не отбележа все пак обаче. че имаше и успешни сделки на приватизация", коментира той.
Вижте повече във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!