Ц ените на основните стоки и услуги тръгват нагоре. Животът през следващите месеци ще поскъпне средно с 5-7 лв. на човек, ако се реализира очакваният скок на стойността на тока и природния газ, прогнозират от КНСБ, съобщава NOVA.
Сметките на синдикатите показват, че ако през юни на човек от домакинство са били нужни 590 лв., скоро ще трябва да разполага с 595-597 лв., за да покрие основните си разходи.
По думите на Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, обаче доходите растат по-бързо от разходите на населението, като са се повишили с 8% за първото полугодие.
„Доходите на българите нарастват, което е нещо нормално, тъй като бизнесът е длъжен да увеличава работните заплати”, посочи Велев. „Инфлацията е по-малка от ръста на доходите. Ръстът на производителността също е по-малък от ръста на доходите”.
„Около 70% от работещите обаче получават под средната заплата, която е около 1200 лева. А основните разходни пера са разходите за жилище, парно, ток, вода и храната”, подчерта обаче Виолета Иванова от Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ.
Тя е категорична, че цените на всички стоки и услуги, включително и насъщният хляб, ще нараснат вследствие на исканото от „Булгаргаз” поскъпване на природния газ с над 14% от 1 октомври.
„Цените на хляба не се влияят само от вътрешния пазар. Има недостиг на кадри, въпреки че брутната средна заплата в бранша е 1830 лв. Смея да кажа, че цената на човешкия труд тук е равна с тази в Гърция. Целта е да задържим кадрите, затова е необходимо да се вдигат заплатите”, каза от своя страна Мариана Кукушева, представител на Националния браншови съюз на хлебарите.
Тя добави, че пшеницата през тази година е с 35% по-скъпа, отколкото през миналата.
„За да задържим цените, трябва да има диференцирана ДДС ставка, защото тя ще намали сивата икономика и ще увеличи постъпленията в здравната и осигурителната системи”, каза Кукушева и добави, че специално за цената на хляба - 55-60% са търговска надценка и ДДС.
„Има една стока, която се употребява повече от хляба и това е електроенергията. Не виждам условие тя да нарасне. Призовавам премиера Борисов да не прави кръстосано субсидиране на цената на парното в София за сметка на потребителите на ток в страната, каквито примери имаше в миналото. КЕВР трябва да се опита да запази моментната цена на електроенергията. Според мен не следва да се пипа в едногодишен период”, смята Васил Велев.
През юли природният газ вече поскъпна с 10,81%, парното – средно със 7,33 на сто, а електроенергията – средно с 2,03%.
Най-сериозен сега ще е ударът за столичани, тъй като над 60% от тях се отопляват на парно. Ако досега средната им сметка за отопление и топла вода е била 150 лева, през идващите зимни месеци се очаква тя да скочи с поне 11 лева.
Отоплението, осветлението и топлата вода представляват около 12% от всички разходи на семейството, изчисляват от КНСБ. Разходите ни за тях ще нараснат с около 2-3 на сто.
От КНСБ отчитат и очакване за по-голяма енергийна бедност през зимата на 2018 г. Според Евростат 36,5% от хората у нас нямат възможност да поддържат дома си достатъчно топъл.
Очаква се заради природния газ верижно поскъпване на основни стоки и услуги - в химическата индустрия, в производството на хляб и хлебни продукти, млечните продукти, както и в секторите, в които транспортът, логистиката и горивата заемат голяма част от разходите за производство.
Шоково поскъпване на природния газ от есента, прогнозира експерт
Мая Манолова дава новата цена на парното и тока на прокурор
Иван Иванов остава начело на КЕВР
Сръбски пенсионер предлага бъбрека си срещу сметката за ток
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!