Кметът на Шумен Красимир Костов, избран с листата на БСП, влезе в открита битка с държавния "Булгаргаз", като издаде заповед да не бъдат пускани служители на компанията на територията на общинската "Топлофикация".
"Топлофикация"-Шумен дължи на "Булгаргаз" близо 16 млн. лева. Съгласно последното споразумение за разсрочено плащане до 20 декември е трябвало да преведе 2 млн. лева, а всеки месец в продължение на 5 години -- по 200 хил. лева, освен текущите разходи за газ.
Работниците от газовата компания дошли да спират газа на затъналия в дългове ТЕЦ, но били спрени на портала.
Представителите на държавната фирма са разговаряли с директора на "Топлофикация"-Шумен, след което си тръгнали.
Обясних им, че имам заповед на кмета, с която ми се забранява да ги допусна", каза началникът на шуменската топлофикация Христо Христов. Той обясни, че е трябвало да се съобрази със заповедта на кмета, въпреки че не е съгласен с нея.
"Моите разбирания за правене на бизнес са различни. Имаме договорни отношения с "Булгаргаз", които те си изпълняват, а ние не. Според мен те са в правото си", каза Христов и обясни, че ще се консултира с юристите си, за да се прецени дали съдържанието на кметската заповед е съгласно правомощията му.
Недопускането на територията ни не решава проблема, а само го задълбочава, добави Христов.
В късния следобед от "Булгаргаз" изпратиха факс до няколко шуменски фирми, които получават газ по същата тръба, която захранва и ТЕЦ-а. В документа се казва, че държавният доставчик ограничава количеството на гориво по нея до определените за всяка от тези фирми квоти, като изключва квотата на "Топлофикация"-Шумен.
Това означава, че, ако общинското дружество продължи да черпи нерегламентирано газ, всъщност ще отнема от газа на фирмите, които са редовни платци. Най-големият риск е за "Черноморска технологична компания", която захранва с газ битовите абонати в Шумен.
Ръководството на ГЕРБ в Шумен поиска оставката на кмета Красимир Костов заради проблема с "Топлофикация". На пресконференцията, на която беше представена позицията на управляващата партия, присъстваха областният управител на Шумен Димитър Александров, областният координатор на партията проф. Добрин Добрев, общинският лидер и бивш кмет на Шумен Веселин Златев.
"Топлофикация"-Шумен в момента работи с половината от капацитета си, тъй като получава по 800 куб. м газ на час вместо необходимите 1700 кубика заради неплатените задължения.
През ноември община Шумен сключи договор с частен инвеститор, който трябва да поеме задълженията на "Топлофикация" срещу изграждането на мощности за когенерация. Община Шумен обаче все още не е прехвърлила акциите си на инвеститора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!