Прокуратурата повдигна обвинение срещу главния архитект на община Несебър Валентин Димов и кмета на Несебър Николай Димитров във връзка със застрояването на дюните, съобщи главният прокурор Сотир Цацаров.
Скандалът избухна в края на миналата година около продадените от земеделското министерство 29 декара земя в Несебър при съмнително ниски цени.
Пресслужбата на прокуртурата уточни, че повдигнатите обвинения са за допуснати нарушения при продажбата и разрешението за строителство в защитени зони - пясъчни дюни, намиращи се в землището на крайморския град, в които е допуснато строителство в полза на фирма "Сле Груп".
Спрямо Николай Димитров и Валентин Димов е наложена мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 3 хил. лева.
Николай Димитров е втори мандат кмет на Несебър - от 2007 г. И двата мандата той печели като независим кандидат, издигнат от инициативен комитет.
Разследването по делото се осъществява от екип от трима следователи. Предвид високия обществен интерес по случая разследването е проведено приоритетно и в максимално кратък срок са събрани нужните доказателства, достатъчни за привличане на извършителите на деянието в качеството на обвиняеми, уточняват от прокуратурата.
Кметът на община Несебър е обвинен в това, че през декември 2012 г. с цел да набави облага на фирма "Сле груп", не е осъществил контрол върху дейността на Общинския експертен съвет по устройство на територията, като от това са настъпили немаловажни вредни последици, а именно: издадено е било Разрешение за строеж в защитена зона. Стартиралото строителство е собственост на "Сле груп".
Главният архитект на община Несебър Валентин Димов е обвинен в това, че на 21 декември миналата година е нарушил и не изпълнил служебните си задължения като одобрява инвестиционните проекти в защитената територия.
Престъпленията са наказуеми с лишаване от свобода от една до осем години.
Установено е, че кметът и главният архитект са нарушили служебните си задължения и в друга процедура, отнасяща се до строителство на сграда в Несебър, с инвеститор "Империал бул тръст". Става въпрос за строеж на първа линия на морето, попадаща на територия, стопанисвана като учебна спортна база от Националната спортна академия.
Кметът на Несебър Николай Димитров отказа да коментира за БТА повдигнатите му от Бургаската окръжна прокуратура обвинения заради застрояването на дюните. Димитров заяви, че няма какво да каже, преди да се запознае детайлно с материалите по това производство. Кметът съобщи, че е на работното си място.
БНР и Би Ти Ви съобщиха първоначално, че обвинение по случая с дюните е повдигнато на кмета на Бургас Димитър Николов, но по-късно коригираха информацията си.
"Повдигането на обвинение от страна на прокуратурата е хубаво нещо, но въпросът е да има реални последици и ние очакваме тези реални последици да са свързани с възстановяване на собствеността на държавата върху дюните.", коментиpа Тома Белев от Коалиция "За да остане природа в България".
"И при заменките имаше дела за длъжностни престъпления, а накрая се оказа, че няма нищо", припомни той.
"Не знам какъв ход е това, дано да има някакви последици, но за нас е важно не просто да има наказани за извършването на нарушенията, а да възстанови дюните и очаквам от прокуратурата по-скоро да предприеме стъпки за развалянето на договорите за продажбата на дюните и това е поискала Коалиция "За да остане природа в България". Това е нашето очакваме от прокуратурата. По реда на закона тези територии са публична държавна собственост и трябва да бъдат развалени договори и прокуратурата може да поиска това пред съда", коментира Белев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!