С ъс сделка за изкупуване на български тютюн завърши седмата среща на върха във формат „16+1” между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Създаване на глобален бизнес център за партньорство с Китай и намаляване на китайските мита за европейския внос обявиха от София премиерът Бойко Борисов и китайския му колега. Силна Европа е в интерес на Китай беше посланието на Ли Къцян.
Големият въпрос днес беше ще има ли реални проекти и обявени инвестиции. Бяха подписани множество двустранни споразумения между 16-те държави и Китай, а конкретна сделка беше обявена с България - става въпрос за изкупуване на сушени тютюневи листа. През целия ден на форума китайският премиер Ли Къцян повтаряше, че той не цели разцепване на съюза.
София е първата спирка от европейската обиколка на Къцян, а изказванията му целят едно - да подготвят почвата за срещата на върха Европейски съюз-Китай и за разговори с германския канцлер Ангела Меркел, които идват на фона на въведените от Съединените щати мита срещу китайски и европейски стоки.
Следващата среща на върха 16+1 е планирана за 2019 година, а домакин ще бъде Хърватия.
Бойко Борисов посрещна в НДК делегациите на 11 страни-членки на Евросъюза и на пет държави от Западните Балкани. За България срещата завърши със сделка за износ на 10 милиона тона сушени тютюневи листа.
„Може би си задавате въпрос какво ще правим ние с тях - можем да предприемем нов тип обработка на тези тютюневи листа. Това няма да наруши сегашния баланс на пазара на тютюневи изделия на пазар”, обясни Ли Къцян.
„Знаете всяка година колко проблеми имаме в изкупуването и дотирането на производството на тютюн и именно затова нееднократно сме говорили, дори ако трябва да дадат свои сортове, да направим така, че да има пазар за тяхната продукция. Помните каква съпротива имаше, когато сме се опитвали да сменим производството на тютюн с карамфили, рози, фризьорски салони”, заяви Бойко Борисов.
Форумът е продължение на политиката на България за интеграция на Западните Балкани, подчерта българският премиер, а Ли Къцян обяви, че форматът „16+1” е отворен за участие на други европейски страни.
„Във време, когато светът се тресе от търговски войни в прекия смисъл на думата, от санкции и ембарго по всички видове направления - това е рядък шанс да се даде тласък в европейското и китайското сътрудничество”, заяви още Борисов.
„Всички проведени срещи с лидери на европейски държави се надявам да не бъдат изтълкувани погрешно - целта не е да се разделя Европа”, допълни Ли Къцян.
В София беше договорено да се създаде глобален бизнес център, който да помогне на китайските компании да работят на европейския пазар според действащите правила. Парите за центъра ще дойдат от Китай, а България ще играе водеща роля за създаването му.
Всички проекти в рамките на сътрудничеството „16+1” бяха поместени в изложение на китайски фирми. Сред тях и проект в България за високотехнологично образование и китайски инвестиция за зелена енергия у нас на стойност 130 милиона евро.
В изложението бяха представени и китайската компания, която закупи гръцкото пристанище Пирея, железопътната линия Белград-Будапеща, мост в Хърватия, проекти в сферата на ядрената и енергетика.
Днес в София бяха проведени и редица двустранни срещи. Преди началото на форума Бойко Борисов се срещна със сръбския си колега Ана Бърнабич, с която обсъдиха инфраструктурни проекти. Македонският премиер Зоран Заев пък коментира чувствителния за Балканите въпрос за смяна на името на Република Северна Македония.
„Китайските туристи ще нарастват с по 5,1% всяка година до 2023 г. Това показва колко сериозен е потенциалът на този пазар и колко трябва да сме активни в промотирането в Китай на възможностите за туризъм у нас”.
Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова при откриването на дискусионен панел за възможностите за сътрудничеството в сферата туризма. Тя е част от международния бизнес форум, който се провежда в София в рамките на срещата „16+1“.
„Около 10 млн. посетители от Китай са пътували в Европа през 2016 г. Миналата година китайските туристи в България са над 26 000, като се отчита нарастване от 41,2% в сравнение с година по-рано”, каза министър Ангелкова.
За периода януари-май 2018 г. китайските туристи в страната ни са 8234 и се наблюдава увеличение от 4,1% спрямо същия период на предходната година.
„Туризмът е водещ фактор за развитието на световната икономика и сред водещите сектори, допринасящи за увеличаването на брутния вътрешен продукт. През миналата година около 500 млн. туристически посещения са реализирани в Европа, с което туризмът съставя около 10% от европейския БВП”, каза още министър Ангелкова. Тя поясни, че отрасълът създава 12% от работните места.
У нас през миналата година постъпленията от международен туризъм достигнаха близо 6,9 млрд. лв., като се постигна увеличение от 9,3%. Международните туристически посещения са близо 8,9 млн. и се отчете нарастване от 7.3%. Повече от 27 000 са предприятията в туризма и свързаните с него сектори. Отрасълът създава 13% от брутния вътрешен продукт на България, което го нарежда сред водещите 5 икономически сектора, поясни Ангелкова.
Създаването на специализирани туристически продукти и маркетингова кампания е част от стратегията на Министерството на туризма да привлече повече китайски туристи в България. Работи се по създаването на т.нар. „Балкански маршрут“, който е специално предназначен за популяризиране на възможностите за туризъм в региона. Той е съвместен проект между 11 страни от Балканите - България, Сърбия, Румъния, Сърбия, Турция, Черна гора, Хърватия, Албания, Босна и Херцеговина, Словения и Република Македония.
Министерството на туризма води последователна политика в усилията си да популяризира възможностите за пътувания у нас, като през миналата година в Шанхай бе открит първият български туристически информационен център. Ангелкова допълни, че в момента се работи по подготовката за откриване на център в Пекин, както и в други райони като Хенан, Съчуан и Юнан.
„Впечатляващото присъствие на бизнеса от Китай и страните от Централна и Източна Европа е доказателство за нарастващия интерес и потенциал за развитието на още по-мащабно партньорство между компаниите от нашите страни и реализирането на повече съвместни проекти”.
Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов при откриването на Българо–китайски бизнес форум, провеждащ се в София, в рамките на Седмата среща на ръководителите на правителства на страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Китай.
По думите на Караниколов на днешния бизнес форум присъстват над 500 представители на български компании от различни сектори, които търсят сътрудничество с китайски партньори.
„Благодарни сме за активната политика и практически действия, които правителството на Китай предприема за насърчаване на китайските компании и разширяване на тяхното присъствие в региона“, заяви още той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!