Т ова, което всички трябва да видим е, че справедливостта е постигната, каза пред журналисти премиерът Кирил Петков, след като бе на разпит в прокуратурата близо дава часа. "Надявам се, че данните, които предоставих, ще фокусират прокуратурата да разследва, за да сме сигурни, че няма човек над закона", посочи Петков, цитиран от БТА.
Той обясни, че е разпитван от двама прокурори, като повечето време се е правил опис на публичните документи, които е донесъл.
"Изразих моето чувство, че нито българското общество, нито българското правителство е доволно от резултатите,
които прокуратурата е достигнала до този момент", каза премиерът Кирил Петков. Той отбеляза, че много държи на разделението на властите.
"Обществото чака прокуратурата да си върши работата, всички имаме въпросителни дали това се е случвало", посочи премиерът и заключи, че всички имаме нужда от справедливост.
Премиерът заяви, че главният прокурор Иван Гешев не е в списъка, предаден сега на прокуратурата. "
Моята критика към главния прокурор, и тази на "Продължаваме Промяната" е, че ние не сме доволни от него като извършена крайна дейност като главен прокурор и мисля, че цялото общество би се радвало да получи оставка", каза Петков.
Премиерът Кирил Петков дойде във Върховната касационна прокуратура, за да бъде разпитан във връзка с имената,
които е споменал по време на среща с главния прокурор Иван Гешев от миналата седмица. На влизане в съдебната палата Петков посочи, че носи списък с 19 имена, на публични личности - "с потенциал, че са направили неправомерни действия".
Той обаче уточни, че не е дошъл, за да казва кой е виновен и кой не е виновен.
Премиерът добави, че тези имена никога не са били чувани официално от прокуратурата, а по думите му са били говорени в кулоари, коридори и журналистически разследвания - "сега се надявам те да направят всичките действия, след като министър-председателят им го носи на крака".
"Една прокуратура трябва сама да направи това домашно и сама да се сезира, ако имат нужда от помощ - аз съм тук", посочи Петков.
Той възприема призоваването му като излишен PR, но не и като натиск и изнудване.
"Съжалявам, че прокуратурата има нужда от изпълнителната власт по този начин да носи допълнителна информация и че иска доказателства", заяви Петков.
От прокуратурата съобщиха предни дни, че
по време на срещата министър-председателят е посочил имена и прякори на лица, които според него са в основата на икономическата и криминална престъпност в България и спрямо които не са предприети необходимите действия за търсене на наказателна отговорност. Поради това главният прокурор Иван Гешев е сезирал своя заместник, относно предоставената от премиера информация за предприемането на незабавни действия.
След като стана известно, че е призован на разпит, Петков коментира, че
ще представи на прокуратурата списък с медийни публикации, свързани с конкретни лица. Той посочи още, че ще пита държавното обвинение за публично известни случаи като "Барселонагейт" и "Осемте джуджета".
Коалиционните партньори от "Има такъв народ" (ИТН) и "Демократична България" (ДБ)
застават зад премиера Кирил Петков. Това коментираха пред журналисти в кулоарите на парламента народните представители Ивайло Мирчев от ДБ и Станислав Балабанов от ИТН.
Според тях прокуратурата демонстрира институционален натиск.
Балабанов бе категоричен, че Конституционният съд си е свършил добре работата във връзка с правото на правосъдния министър да иска оставката на главния прокурор.
Депутатът отбеляза обаче, че е песимистично настроен за това, което предстои да се случва във Висшия съдебен съвет.
"Да се надяваме, че ВСС ще се вслуша и в правосъдния министър, и в Конституционния съд", добави Балабанов.
Той посочи, че може би Иван Гешев продължава да си мисли, че е недосегаем.
"Аз съм убеден, че с последователност и с идеите, които имаме ние като коалиционно правителство за съдебна реформа, дните на този главен прокурор са преброени", добави депутатът.
Ивайло Мирчев каза, че явно Гешев се е самозабравил.
"Коалицията застава изцяло зад премиера Кирил Петков в тази ситуация", добави той.
Според Мирчев оставката на Сотир Цацаров от поста председател на антикорупционната комисия е първата стъпка в посока на съдебната реформа.
"Конституционните промени ще бъдат изключително трудни и затова направихме комисията, за да може да има диалог с останалите партии и много държим на този диалог", каза още той.
Радев: Очаквам партиите в коалицията да застанат зад Кирил Петков
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!