"От "Продължаваме Промяната" се надяваме да няма следващ главен прокурор. Промяната в Конституцията да доведе до резултат, че няма такава длъжност в България, за да се освободи България от задкулисните зависимости и да се стигне до нормална институционална правова държава".
Това заяви Кирил Петков в предаването "Здравей, България" по NOVA.
"Когато преди година и половина заложихме в Плана за възстановяване и устойчивост механизъм за разследване на главния прокурор, това беше едно от условията за 12-те милиарда. Хората тогава обърнаха много внимание. Тази начална реформа беше посята тогава и започна да предизвиква различни динамики. Европейската комисия каза, че тази реформа е много важна, цяла Европа после каза, че това е условие ние да си получим парите и създаде конфликт в съществуващата система, защото главният прокурор не искаше тази реформа да се случи. За него не беше просто теоретична реформа, той се притесняваше, че това разследване ще е срещу него, защото вероятно има неща, които го притесняват. Гешев тръгна да прави действия срещу тази реформа, срещу политиците, а те се почувстваха като че този човек почва съвсем да излиза от рамките на прокуратурата, и тогава Габриел каза, че ще го сменим", каза Петков.
Гешев ще свидетелства за Барселона и кюлчетата в ЕП
"Цялата тази динамика започна, защото направихме институционална реформа", смята Кирил Петков.
"Този човек се почувства застрашен от една нова институционална рамка, в която беше поставен. Това го принуди да действа. Помните как две години се опитваме да направим какви ли не действия, подавали сме сигнали до прокуратурата, но изведнъж неговият личен интерес беше застрашен и той тръгна да действа по съвсем различен начин, което предизвика този конфликт", посочи Петков.
"Ако не бяхме заложили този механизъм в Плана за възстановяване и устойчивост, той нямаше да предизвика този конфликт, който стигна до вчерашния резултат", поясни Петков.
ГЕРБ-СДС: Освобождаването на Гешев е стъпка по пътя на съдебната реформа
Той припомни, че Гешев много пъти е ходил до парламента да убеждава депутатите, че няма нужда от този механизъм за контрол, че е противоконституционен и дори, че неговите права като български гражданин са нарушени.
"Не трябва да се чувстваме щастливи от отстраняването му. Това беше добра стъпка в посока, че той не беше за тази позиция, но ние трябва да продължим същата институционална реформа и в Конституцията, за да може по-малко да зависим от силният на деня", заяви Петков и допълни: "Промяната в Конституцията да доведе до резултат, че да няма такава длъжност в България, за да се освободи България от задкулисните зависимости и да се стигне до нормална институционална правова държава".
Правителството с позиция за освобождаването на Гешев
"Желанието ни е да направим комисия, която да покаже какво точно - примерно в моя случай, какво е открила прокуратурата, след като преди две години е затворила производството по моето гражданство. Комисията да отвори и да види какво се е случило за тези две години така че производството да се възобнови. Тези заседания ще са абсолютно открити. И нито ГЕРБ, нито ние, ще оглавяваме тази комисия. Моето желание е да се отвори комисията, да се изнесат документите пред целия народ, да се види дали прокурорите не използват този казус като политическа бухалка. Когато това се случи, аз ще си дам имунитета преди решението на комисията, за да покажат на българския народ, че тази комисия не се използва за чадър", каза Петков.
ВСС отстрани главния прокурор Иван Гешев
"Ще предложим в зала да се направи механизъм, по който оглавяващият я да няма конфликт на интереси, и да бъде човек, който няма да бави процеса или пък да прескача стъпки. Не вярвам, че ще е г-н Пеевски, трябва да е от друга политическа партия - БСП, или "Възраждане", или ИТН. Ние ще настояваме за пълна прозрачност", подчерта Петков.
"Огромна грешка ще е президентът да не подпише бързо указа за освобождаване на главния прокурор. Никъде в Конституцията времето на този указ не е дадено като власт на президент, с която той да си играе. Има решение на Висшия съдебен съвет и според мен трябва да издаде указът до края на седмицата, ако президентът не се опитва да излезе от реалните си конституционни правомощия", смята Петков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!