„Днес ще обявим нови мерки, които измислихме заедно с браншовите организации, профсъюзите и банките за това как да има максимално голяма ликвидност в пазара плюс максимално голяма помощ в етап, в който малките и средните предприятия трябва да се възстановяват”. Това заяви служебният министър на икономиката Кирил Петков в студиото на „Здравей, България” по NOVA.
„Ще има много повече ликвидност за малките и средните предприятия,
но за да се случи това, трябва да съберем частния капитал в банките плюс помощта на държавата, като това заедно да влезе в пазара, защото ако се разчита само на бюджета, няма да никакви заложени мерки след май месец”, каза още той.
И допълни: „Идеята е одобрението да става страшно бързо, така че да не се бавим през административни процедури. Ще използваме за част от новите мерки, които ще обявим, самите търговски банки, така че те да разпределят възможността за ликвидност до малките компании”.
Запитан дали са спирани или забавяни някакви помощи за възстановяване на ресторантьорския бизнес, той отговори:
„Никакви помощи не са спрени до тези, които трябва да се изплатят.
В бюджета са заложени помощи до май месец, за юни няма нови заложени. Тези, които си ги чакат, ще ги получат. Няма спиране по никакъв начин”.
Ресторантьорите отново са недоволни
Той коментира и скандала с Българската банка за развитие (ББР). „Процедурата работи много странно. Преди някой да бъде сменен за нов Надзорен съвет, трябва сегашният да предложи нови кандидати към БНБ. Това е странно, но е факт – за да се самоуволниш едва ли не трябва първо да одобриш потенциални нови кандидати. Т.е. без сегашния надзор е трудно да се подадат нови кандидати за одобрение в БНБ”, обясни той.
По думите му одобрението на БНБ отнема до 60 дни. „Когато оттам се одобрят нови кандидати, не е задължително те да бъдат сменени . Т.е. имаме един нов отбор, одобрен от БНБ, но ако решиш да ги смениш – те са в готовност”, посочи още Петков. „В деня на указа – 11-ти аз подадох документи към БНБ за надзор с питане може ли тези хора потенциално да участват в смяната на бъдещ надзор, за да не губя тези 60 дни. Оказа се, че указът е от 11-ти, но моето встъпване в длъжност е на 12-ти”, допълни служебният министър на икономиката.
„В БНБ хората до момента си карат по протокол. Нямам оплакване от тях. Единствено ги моля да вземат максимално бързо решение за оценка на кандидатите, които се входират днес в тяхната банка”, коментира Петков.
По думите му
целта на съществуването на Българската банка за развитие е да подпомага микро, малки и средни предприятия,
които в някаква степен допринасят за конкурентоспособността на България.
„В никакъв случай целта ѝ не е да раздава по 100 млн. кредити на някакви хора, които си имат бизнеси. Надзорът трябва да е пазител на публичния интерес, но те не са единствени. Другите трябва да са министерството и правителството. Те са директно отговорни дали спазват закона, но реално принципалът – Министерството на икономиката е трябвало да се намеси много по-рано”, категоричен беше служебният министър на икономиката.
Целия разговор чуйте във видеото горе.
За днес Петков покани на среща представители на осемте най-големи кредитополучатели на Българска банка за развитие. Те обаче не дойдоха. Служебният министър на икономиката съобщи пред медиите, че са получени отговори на запитване на ведомството от шест от фирмите. Отговори не са изпратили компаниите "Благоевград- БТ" и "Транспект" АД .
Шестте компании за заявили писмено, че си плащат надлежно заемите и нямат забава по тях, съобщи министърът и допълни, че няма информация за лихвите и обезпеченията по кредитите.
Попитан дали ще потърси контакт с двете фирми, които не са подали информация за кредитите си, министърът каза, че неговата задача като принципал на банката е да е сигурен, че целево и по най-ефикасен начин се използват парите на данъкоплатците и че няма проблеми с кредите. Моята задача е да се направи работеща ББР, заяви министърът и изрази надежда да се отвори финансирането и на експортно ориентирани компании.
По отношение на единствената компания, потвърдила вчера присъствие на срещата-разговор с министъра - "Параходство БМФ", Петков каза, че от фирмата са написали най-изчерпателното писмо, с подробна информация в каква посока са изразходвали средства и че заемът е фокусиран за експортната дейност на дружеството. "В писмото са влезли в детайли в каква посока са изразходвани средствата и те сами цитират, че този заем е специално фокусиран върху експортните дейности на дружеството. Ако имаме този тип комуникация с всеки един ползвател на обществени средства, това е едно ниво, което оттук нататък трябва очакваме от всеки принципал от всяко управление на публични пари. Просто аз не мога да повявам, че до този момент такива разговори не са се случвали. Как човек управлява публичните ресурси, ако няма комуникация с хората, които ги ползват?", каза Петков.
Параходство БМФ обясни за какво са ползвани кредитите от ББР
Министърът каза, че това, че кредитите се изплащат го прави щастлив като принципал на банката, въпреки че има големи критики към начина, по който банката е давала кредити на големи компании, вместо на малките и средни, както е по ресорния закон. Същевременно той посочи, че остава въпросът за това дали е било най-доброто целево използване на държавните средства в размер на един милиард, с които са кредитирани тези компании.
Петков съобщи, че във ведомството постъпват сигнали от малки предприятия, които не са имали достъп до кредити от ББР, като обяви, че министерството е отворено за диалог по всеки отказан заем, който е целесъобразен и е за малките и средните фирми. Ние искаме тази банка да работи за тях, заяви министърът.
Той съобщи, че от днес е факт залегналото в устава на банката, тя да предоставя кредити до пет милиона лева. В отговор на журналистически въпрос министърът каза, че ще бъдат поставени оперативни въпроси и към членовете на Управителния съвет на ББР, базирани на информация от одитния комитет, който вече работи.
Министерството на икономиката предостави списък на осемте най-големи кредитополучатели от ББР - кредити с размер над 140 млн. лв.: "Слънчев ден" АД, "Благоевград- БТ" АД, "Роудуей кънстракшън" АД, кредити с размер над 115 млн. лв.: "Маркет инвестмънт" АД (Техномаркет), "Интернешънъл инвестмънтс" ЕАД, кредити с размер над 60 млн. лв.: "Параходство БМФ" АД, "Транспект" АД, "Инса Ойл" ЕООД.
Среща-разговор с най-големите кредитополучатели на ББР
Служебният министър промени състава на одитния комитет на ББР
Това са осемте най-големи кредитополучатели от ББР
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!