М инистерство на енергетиката ще направи предложение за сключване на договор за седем карго кораба с втечнен природен газ, които ще подобрят енергийната сигурност на България. Това заяви премиерът в оставка Кирил Петков преди началото на днешното правителствено заседание.
„Реално имаме по един карго втечнен кораб с газ от октомври, ноември, декември, януари, февруари, март и април. В късните часове на вчерашния ден на първия кораб му беше осигурено да пристане в Гърция, за да се гарантира енергийната сигурност в следващите месеци“, заяви премиерът в оставка Кирил Петков след правителственото заседание.
„Този договор ще бъде подписан днес и ще бъде с възможност да бъде потвърден до 19 август, даваме възможност на служебното правителство ако намери по-добра оферта от тази - да няма разход за българската държава“, поясни Петков и добави: „Дава се една безплатна възможност, която ако служебното правителство реши да потвърди до 19 август да даде сигурност на доставките, след като осигури инфраструктурата“.
Петков пред "Таймс": Имаме по-голям враг - руското влияние
„Условието за получаване на тези количества е следващият месец служебното правителство и служебното Министерство на енергетиката да осигурят необходимата инфраструктура от Гърция и Турция. Този договор, който днес ще бъде предложен, е важна стъпка на екипа, съвместно с Европейската комисия, за осигуряване на природен газ за зимните месеци“, посочи Петков.
Министър-председателят в оставка каза, че така настоящото правителство осигурява приемственост по енергийната тема с бъдещия служебен кабинет.
„Колеги, това може и да ни е последното заседание на Министерския съвет, затова имаме много важни точки да решим днес“, посочи Петков и благодари на министрите в правителствено за свършената работа през последните месеци.
Министерският съвет прие днес новата програма за компенсация на цената на тока за бизнеса, считано от 1 юли до 30 септември, обяви премиерът в оставка. За крайните потребители ще се осигури тавана от 250 лв. Така правителството гарантира предвидимост за бизнеса и ще помогне на 633 000 не битови крайни клиенти, посочи Петков. Той обяви, че днес правителството ще отпусне 150 млн. лв. за мярката за намаляване на цената на горивата с 25 ст. при зареждането на бензиностанции.
Едновременно с това ще започне работата на работна група между агенция "Митници" и Национална агенция за приходите (НАП) за ограничаване на износа на нефтени продукти с руски произход, считано от 5 декември. Изпълнението на дерогацията на ЕС ще даде възможност за по-голямо предлагане на горива на българския пазар и реално това ще потисне цената на горивата, каза министър-председателят в оставка.
„Булгаргаз" иска 54% по-скъп газ през август
„222 общини ще получат финансиране за проектите си. Всички кметове ще могат да извършат важните за тях проекти. Ще се разпределят по обективен начин средствата, с ясни изисквания за проектите", каза още Кирил Петков.
По думите на регионалния министър Гроздан Караджов става въпрос за 418 милиона лева. А проектите покриват население от 6 171 361 души в страната.
„До края на деня ще обявим и окончателния списък, по който общините ще могат да идват от понеделник в МРРБ и да сключват договори”, заяви Караджов.
Министърът на образованието обяви, че ще бъдат предоставени 70 млн. лева на 175 учебни заведения - 151 училища и 24 детски градини. С предимство ще се дават средствата за спешни ремонти и енергийна ефективност.
Днес правителството в оставка изслуша и доклада на вицепремиера и министър на околната среда и водите в оставка Борислав Сандов във връзка с нарушенията при проверката на ТЕЦ "Брикел" и санкциите, които предстои да бъдат наложени, за да дишат жителите на Гълъбово чист въздух.
Кабинетът реши да затвори ТЕЦ „Брикел”. Това обяви министърът на околната среда и водите Борислав Сандов. По думите му има няколко сериозни нарушения на комплексното разрешително, както и системни нарушения за минал период от време. Затова се налага принудителна административна мярка за затварянето на ТЕЦ-а.
Като част от антикорупционната програма на правителството бе представен и готов законопроект от Министерството на правосъдието за защита на лицата, които предлагат и подават сигнали за корупция и други нарушения. Това е важна стъпка по пътя за борбата срещу корупцията, коментира Кирил Петков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!