К омисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) създаде платформа за сравняване на оферти и за сключване на договори с търговци за доставка на електрическа енергия, съобщиха от регулатора.
Целта на информационната система е да бъдат подпомогнати потребителите и да бъде оказана подкрепа на ускоряването на процеса на пълна либерализация на пазара на електроенергия. Платформата е създадена в изпълнение на изискванията на Преходните и заключителни разпоредби на Закона за енергетиката (ДВ, бр. 57 от 2020 г., в сила от 26.06.2020 г.).
От началото на 2021 г. централизираната информационна система е публична и е достъпна на интернет адреси: http://platforma.dker.bg/ и http://ofertizatok.bg/. Системата е в тестови период и предстои да бъде надграждана с постъпването на първите оферти на доставчици на електроенергия през януари 2021 г.
Освен свободен достъп до информация за актуалните оферти на търговците за доставка на електрическа енергия, платформата ще дава и възможност на крайните клиенти с очаквано годишно потребление под 100 000 kWh да избират най-добрата за тях оферта и съответно – да сключват договори за доставка, включително и договори с динамична цена на електрическата енергия. След 1 януари 2021 г. се очаква над 40 търговци на електроенергия да започнат да регистрират оферти за битови потребители и за небитови потребители.
Платформата ще осигурява сравнение на офертите на търговците по различни критерии – за битови или небитови потребители; според вида електромер - почасов или непочасов; товаров профил на клиента; според месечното потребление; срок на договора; неустойки и др. След избора на конкретна оферта от клиента е предвидено той да може да получи договора за доставка на конкретен адрес или по електронна поща. Докато за клиента няма да има санкции в случай, че се откаже от оферта, която вече е приел, то за търговците на електроенергия са предвидени санкции, ако се откажат от публикувана на платформата оферта. За да публикуват офертите си търговците на електроенергия задължително ще трябва да се регистрират в административния панел на платформата като посочат име, лого, ЕИК, кратко описание на дейността. Тази информация ще се появява при всяка оферта или в менюто „Доставчици”.
Комисията за енергийно и водно регулиране e администратор на платформата и ще проследява и архивира всички стъпки в нея, както на потребители, така и на търговци. Осигурена е и ефективна процедура за съобщаване на наличието на неточна информация относно публикуваните оферти. Платформата ще е достъпна и за хората с увреждания.
Защо села до АЕЦ "Козлодуй" постоянно остават без ток
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!