К омисията за енергийно и водно регулиране проведе открито заседание за обсъждане на заявление на „Топлофикация-Габрово“ ЕАД за прекратяване на лицензия за дейността „производство на електрическа и топлинна енергия“ и на лицензия за дейността „пренос на топлинна енергия“. В съответствие с изискванията за публичност и прозрачност на дейността на държавните институции докладът на работната група беше публикуван предварително на интернет страницата на КЕВР. В откритото заседание участва изпълнителният директор на дружеството Любомир Нейков.
Заявлението за прекратяване на издадените лицензии беше подадено от „Топлофикация-Габрово“ ЕАД на 15.08.2023 г. Като мотиви в него се посочва техническата невъзможност на дружеството за изпълнение на лицензионната дейност. Решението за прекратяване на лицензиите е взето на заседание на Съвета на директорите на „Топлофикация-Габрово“ ЕАД, проведено на 2.08.2023 г.
В доклада на работната група се посочва, че в съответствие с нормативната уредба /чл. 74, ал. 1 от НЛДЕ/ при прекратяване на лицензия, КЕВР следва служебно да провери дали прекратяването на лицензионната дейност може да доведе до нарушаване сигурността на снабдяването на клиентите с електрическа или топлинна енергия, или да възникне опасност за националната сигурност и обществения ред. Във връзка с това Комисията изиска становища от Министерство на енергетиката, МРРБ, МО, ДАНС, Областния управител на Габрово, кмета на община Габрово и Омбудсмана на Република България. Становища са представени и от „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД (ЕСО ЕАД) и „Електроразпределение Север“ АД.
Проверката на Министерството на енергетиката, извършена в периода 21-23.08.2023 г., е установила, че „Топлофикация-Габрово“ ЕАД снабдява с топлинна енергия общо 4208 абонати, в това число: 4113 битови и 95 стопански потребители. Констатирано е, че топлинните мощности на централата са неработещи и в момента дружеството не е в състояние да осигури снабдяването с топлинна енергия през предстоящия отоплителен сезон 2023 г. – 2024 г. Установени са множество нарушения на нормативната уредба, както и недостатъчен оперативен и ремонтен персонал. От общо 32 предписания са изпълнени само 13, не са изпълнени 10, а 2 са частично изпълнени.
Констатациите за състоянието на топлофикационното дружество са потвърдени и от извънредната проверка на КЕВР. Установено е, че в ремонтната програма на битова топлофикация за сезон 2023/2024 г. са планирани единствено дейности за отстраняване на пропуски и течове по тръбопроводи, подмяна на спирателна и регулираща арматура по топлопреносната мрежа и частична подмяна на тръбопроводи, без да са посочени конкретни срокове. В програмата не са планирани средства за извършване на ремонтни и възстановителни дейности по топлоизточниците.
На база на констатациите на контролните органи на МЕ и КЕВР е установено, че енергийният обект за производство на електрическа и топлинна енергия е в техническа невъзможност да работи през предстоящия отоплителен сезон 2023 – 2024 г. От месец май 2023 г. „Топлофикация-Габрово“ ЕАД е преустановило извършването на лицензионните дейности по производство на електрическа и топлинна енергия и пренос на топлинна енергия.
В доклада на КЕВР се посочва, че по информация на ЕСО ЕАД, независимо от преустановяването на лицензионните дейности от „Топлофикация-Габрово“ ЕАД, е налице техническа възможност клиентите на топлинна енергия в гр. Габрово да се отопляват чрез използване на електрическа енергия. Изчисленията сочат, че дори ако при по-студена зима максималният електрически товар достигне 38 MW, мощностите са достатъчни и няма да се стигне до претоварване на електропреносната мрежа. При необходимост мрежата на ЕСО ЕАД е в състояние да осъществи преноса и трансформацията на необходимата на ЕРП „Север“ електрическа енергия, с цел обезпечаване електрозахранването на потребителите в гр. Габрово. От „Електроразпределение Север“ АД също посочват, че след спирането на ТЕЦ „Габрово“ инсталираната мощност по подстанции в гр. Габрово разполага с достатъчен резерв, с който да се покрие 12 MW отпаднала мощност от „Топлофикация-Габрово“ ЕАД.
Въз основа на направените констатациите, в доклада на Комисията се подчертава, че след преустановяване на лицензионните дейности от „Топлофикация-Габрово“ ЕАД за клиентите е осигурена възможност за отопление чрез други алтернативни източници и в този смисъл не се нарушава сигурността на снабдяването с топлинна енергия. Освен това с решение на Министерския съвет от 19.10.2023 г., за битовите клиенти на дружеството, които няма да имат топлоснабдяване през отоплителния сезон 2023-2024 г., е одобрена Програма за подпомагане в размер до 730 000 лв., предвиждаща фиксирана сума на един MWh. По този начин се смекчават икономическите последици за тях.
Анализът в доклада на КЕВР показва също, че преустановяването на дейността на „Топлофикация-Габрово“ ЕАД не създава опасност за националната сигурност и обществения ред. Съгласно информацията, предоставена от компетентните органи, дружеството не попада в списъка на стратегическите обекти и дейности от значение за националната сигурност. Топлофикационното дружество извършва единствено производство на електрическа енергия, като не може да се очаква преустановяването на тази дейност да повлияе на състоянието на електроенергийната система. Това се потвърждава и от становището на електропреносния оператор.
На откритото заседание представителят на „Топлофикация - Габрово“ ЕАД заяви, че приема изцяло мотивите, изложени в доклада.
Окончателно решение за прекратяване на лицензиите на „Топлофикация - Габрово“ ЕАД за дейностите производство и пренос на топлинна енергия Комисията ще вземе на закрито заседание на 16.11.2023 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!