Н а 1 юли ще стане ясна окончателната цена на парното и топлата вода.
Днес Комисията за енергийно и водно регулиране проведе обществено обсъждане за новите цени на топлинната енергия. В него участваха Омбудсманът на Р България доц. Диана Ковачева и Мая Манолова, председател на гражданско движение „Изправи се.бг“.
Ето какво заяви омбудсманът:
"Липсват ясни и прозрачни аргументи за увеличение на действащата през месеците май и юни цена на топлинната енергия от 66,70 лв./МВтч на 81,57 лв./МВтч или с 22,3 процента от 1 юли 2020 г. Това е сравнение, което всеки клиент на "Топлофикация София" ще направи и ще очаква обяснение от регулатора".
"Булгаргаз" връща 59 милиона на "Топлофикация-София", какво следва за клиентите
"В Доклада за новите цени, изготвен от регулатора, липсват категорични доказателства, че безпрецедентното поевтиняване на природния газ през тази година е отразено напълно в намалението на цените на топлинната и на електрическата енергия на топлофикационните дружества, които използват за основно гориво природен газ", изтъква Ковачева.
Борисов: Връщаме над 201 млн. лв, очаквам хубава карикатура утре
По думите ѝ съмнението възниква във връзка с факта, че към 1 юни 2020 г. цената на природния газ вече е с 53 на сто по-ниска спрямо 31 март 2020 г., а предлаганото средно намаление на цената на топлинната енергия е едва с 9 - 15 процента спрямо предишния регулаторен период.
Министър Петкова обясни как ще връщат надвзетите пари за парно
„Възниква основателно въпросът – ако прогнозираната от КЕВР цена на природния газ през новия период се окаже по-висока от реалната, как това ще се отрази на сметките за парно. И отговорът е, че няма да се отрази по никакъв начин.
За съжаление, гражданите ще бъдат губещи.
Причината са промените в Наредба № 5, според които изменение на цената на топлинната енергия се допуска евентуално веднъж на 6 месеца и то при наличие на над 15% разминаване между прогнозираната от КЕВР цена на природния газ и реалната. Дори и ако разликата е по-малка, регулаторът трябва да обясни на гражданите защо кредитират топлофикационните дружества“, категорична бе доц. Ковачева.
Защо сметките за парно през март са били по-високи
КЕВР: Парното и топлата вода поевтиняват с 14% от юли
Диана Ковачева подчерта, че увеличаването на прогнозните елементи в ценообразуването за следващия регулаторен период отдалечава регулираните цени от реалните условия на пазара. Напълно основателно това предизвика обществено недоволство и показа в нова, по-неблагоприятна светлина някои от промените, направени в Наредба № 5 от 23.01.2014 г. за регулиране на цените на топлинната енергия /изм. и доп. ДВ. бр. 47 от 22.05.2020 г./.
Според омбудсмана, най-справедливото решение за клиентите на топлофикациите е реалното изменение на цената на природния газ всеки месец да се отразява на цената на топлинната енергия. Тогава, и при дистанционно отчитане на абонатните станции всеки месец, реално доставеното количество топлинна енергия в сградата ще се разпределя на абонатите по действителна цена на топлинната енергия.
Борисов за КЕВР: Правят глупости, ще обсъдим смяна
Ето какво е мнението на Мая Манолова:
Отлагане на процедурите за приемане на нови цени на парното и тока поиска председателят на Гражданската платформа „Изправи се.БГ“ Мая Манолова в становището си, става ясно от прессъобщение на платформата.
Манолова посочи, че в доклада на КЕВР липсва анализ защо 7 от топлофикациите в страната са приключили 2019 г. на сериозни загуби. 81,814 млн лв е загубата на Топлофикация – София, Топлофикацията в Плевен е с 2,054 млн. лв. загуба, Велико Търново – 1,595 млн. лв, Варна – 930 хил. лв, Разград – 1,201 млн. лв, Перник – 1,187 млн. лв, Габрово – 2,448 млн. лв.
КЕВР намали цените на газа за октомври, ноември и декември 2019 г.
Според Манолова към момента, от 1 май 2020 г., цената на топлинната енергия в София е 66.70лв/Мвч. От 1 юли предложената от КЕВР цена е 81.57лв/Мвч, представляващо 22% поскъпване на парното. Вместо това от енергийния регулатор сравняват новопредложената цена със стойността, определена към 1 юли 2019 г. в размер на 95.64лв/Мвч и твърдят, че има намаление въпреки поскъпването спрямо настоящата цена за потребителите.
КЕВР прие промяна в цените на природния газ за август и септември 2019 г.
От Изправи се.БГ се обявиха отново за отмяна на измененията в наредбата за цените на топлинната енергия, която е в сила от 22 май тази година. Измененията предвиждат определяне на прогнозна цена на топлинната енергия за 12 месеца напред.
Мая Манолова настоя за отлагане и на процедурата по определяне на нова цена на електрическата енергия, докато не станат факт промените в закона за енергетиката, както и за отлагане на задължителното излизане на всички малки фирми на свободния пазар на електроенергия. Според лидера на гражданската платформа тази стъпка ще наложи нова промяна на цената на тока след излизането на свободния пазар на малките фирми поради промяната на броя на абонатите и необходимите количества ел. енергия на регулирания пазар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!