Ц ените, които са крайни цени на електрическата енергия за битовите клиенти, се променят: средното изменение на цената на електрическата енергия за периода от 1 юли 2020 г. до 30 юни 2021 г. нараства с 2,79 %, като за ЧЕЗ изменението е с 2,72 %, за EVN – 4,12 % и за ЕнергоПро с 1,05 %.
Това съобщи на брифинг председателят на КЕВР доц. Иван Иванов, предаде Агенция „Фокус“.
Каква ще бъде цената на топлинната енергия:
„През новия отоплителен сезон българските граждани ще плащат по-малко за топлоенергия, твърдения в обратната посока преследват нечистоплътни политически цели“, добави председателят на КЕВР доц. Иван Иванов, цитиран от Агенция „Фокус“.
„Намалението на цената на топлинната енергия средно за страната е 12,69 %. Ако се отчете, че междувременно поради анекса, който беше сключен към договора между „Газпром“ и „Булгаргаз“, се изискваше и беше изпълнено възстановяване на надвзети суми на българските потребители на топлинна енергия, което е взето като решение, но ще се реализира при фактурата за изравнителните сметки, и това намаление беше направено междувременно, тогава между така намалелите цени на топлинната енергия след тази корекция и сега взетото решение, отново имаме намаление с 4,54 %“, уточни той.
"Топлофикация-София" връща близо 40 млн. лв. на клиентите си
Доц. Иванов отбеляза, че на 1 юли 2019 г. цената, която е била определена от КЕВР за Топлофикация „София“, е била 95,64 лв. на мегават-час, а днешната цена за следващия отоплителен сезон е 82,09 лв.
КЕВР е определила и цената на природния газ за месец юли.
Тя ще е 19 лева и 10 ст. за MWh, което е намаление с 6,05 % спрямо цената за юни 2020 г.
Ето и какви са мотивите за увеличението на цената на тока:
"След доклада, който беше изготвен от работна група към КЕВР, и беше приет на заседание на 29 май 2020 г. и последвало обществено обсъждане и открито заседание, настъпиха обстоятелства, които налагат промяна в предварително планираното изменение на цената на електрическата енергия. Те са главно три.
"Булгаргаз" връща 59 милиона на "Топлофикация-София", какво следва за клиентите
На първо място: Народното събрание прие промяна в Закона за енергетиката, с която небитовите потребители от 1 октомври 2020 г. напускат регулирания пазар. Това означава, че количеството електроенергия, което се реализира на регулиран пазар, намалява с 3 тераватчаса и на регулиран пазар остават около 11,7 тераватчаса.
На второ място някои енергийни дружества коригираха своите заявления, които бяха подадени до 31 март включително и в коригираните заявления промениха параметрите по начин, че влязоха в изискванията на чл. 21, т. 21 от Закона за енергетиката, което означава, че те отговарят на изискването да участва с квота на регулирания пазар на електрическата енергия.
Министерството на енергетиката и КЕВР с извънредна проверка в "Топлофикация - Перник"
Третото обстоятелство произтича от решение на Народното събрание на 31 януари 2020 г. Това е решение относно бъдещето на въглищните топлоелектрически централи в България. Решението съдържа 3 точки, като специално втората точка, която има отношение към решението на КЕВР, задължава Министерския съвет да предприеме всички необходими мерки за недопускане в дългосрочен план, прекратяване на функционирането и ограничаване на производствения капацитет на въглищните и топлоелектрически централи от групата на БЕХ, по подразбиране - това е ТЕЦ „Марица Изток-2“.
Можем ли да разсрочим сметката за ток от разстояние
В стриктно изпълнение на това решение министърът на енергетиката на 25 юни излезе със своя заповед, с която възлага на ТЕЦ „Марица Изток 2“ да произведе за ценовия период от 1 юли 2020 г. до 30 юни 2021 г. 2, тераватчаса електроенергия, тоест 2,6 милиона и мегават/час, като това произведено количество електроенергия подлежи на задължително изкупуване, тоест ще участва като квота на регулирания пазар на електроенергия за указания ценови период. Съвкупното действие на тези три обстоятелства доведоха до промяната в проекта, който днес вече беше приет и стана решение на КЕВР.
Поради включването на ТЕЦ „Марица Изток 2“ в регулирания пазар в добавката задължение към обществото ТЕЦ участва с 2,86 лева на мегават/час. Като цяло добавката задължение към обществото се увеличава с 1, 90 лева – от 19,57 на 21,47 лв., от друга страна се увеличава цената, по която НЕК в качеството на обществен доставчик продава електрическа енергия на крайните потребители. Тази цена от 89.59 става 92.93 стотинки от целокупното действие на изброените нови фактори и обстоятелства", обясни доц. Иван Иванов.
България се нуждае от надеждно и чисто въглищно производство
Доц. Иванов подчерта, че изменението в цената на електрическата енергия за следващия ценови период от днес до 30 юни догодина е по-малко от годишната инфлация за 2019 г.
"Обстоятелството, че нарастването на цената е по-слабо от нарастването на инфлацията има две основни предимства. От една страна това дава възможност българската индустрия да бъде конкурентоспособна, от друга страна българските домакинства, поради това, че доходите нарастват по-бързо, отколкото цената на електрическата енергия, не са затруднени в изплащането на техните сметки", отбеляза председателят на КЕВР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!