„Ако болшинството българи бяха против еврото, щяха да обменят евро в левове. А над милиард лева за последните две седмици са сменени от лева в евро. Включително в БНБ се ходи вече да се сменят”, заяви в ефира на „Здравей,България” по NOVA финансистът Владимир Каролев. „За мен като финансист пазарът говори. Хората считат, че в евро е по-добре да си държат спестяванията, отколкото в лева”.
„Огромен комуникационен проблем на правителството, на БНБ, на политиците, които вкараха промените в закона. Самата законодателна промяна не беше предложена както трябва. Премиерът трябваше да се намеси, за да има текст в правилната посока, т.е. че народното събрание ще трябва да гласува, ако има нужда от промяна на курса”, каза Каролев.
Горанов: Няма никакви тайни споразумения за еврозоната
Той подчерта, че пълен консенсус няма за нищо в България и добави, че няма никаква опасност за стабилността на валутния борд.
„Имало е спекулативни атаки срещу борда в периода 1997-2002 г. и те не са успявали, камо ли пък сега. Причината за това е, че валутните резерви – те са предимно в евро, по-малко злато и още по-малко във франкове и долари, покриват по една широка мярка 1,6 пъти левовете в обращение. По една по-тясна мярка, която не включва преоценка на златните резерви, покритието е 1,2 пъти”, отчете Каролев.
По думите му, това означава на практика, че ако днес всички българи – физически лица и фирмите, занесат левовете си в БНБ и поискат да ги сменят в евро, парите им ще бъдат обменени по курса 1,95583 и в резерва на банката ще останат още около 3,5 млрд. евро.
Каролев допълни, че дори да влезе в механизма ERM II, на България вероятно ще отнеме повече време от минимума 2 години, за да се присъедини към еврозоната. Най-бързо влезлите държави са Словения и Словакия, на които е отнело съответно 2,5 години и 3 години и един месец.
Ханке: България не трябва да влиза в еврозоната
„Те са много по-напред от България икономически и политически интегрирани”, поясни Каролев. А балтийските републики са чакали съответно 7, 9 и 11 години.
Финансистът посочи, че влизайки без да е въвела еврото и в т. нар. Банков съюз, по свое желание, България ще трябва да участва солидарно в спасяването на рискови банки в страните от еврозоната, но сама няма да може да получава пари от Европейската централна банка при евентуални подобни проблеми.
ЕЦБ приветства промяната на текста за курса на лева спрямо еврото
„Според мен премиерът е абсолютно прав, че консенсус няма. Това показват и социологическите данни. Мнозинството от българите не иска еврото, а друга част иска референдум за него. Консенсусът е в една малка група от банкери, спекуланти и политици. Останалата част от обществото иска голям обществен дебат, който е крайно време да се случи. Всичко това е стъпка към правилния процес”, заяви от своя страна икономистът Стоян Панчев.
Той посочи, че хората сменят парите си в евро или купуват имоти в последните седмици, като форма на паника.
„Ние знаем нещо, което беше доказано и при кризата с КТБ, а това е, че валутният борд работи отлично вече 23 години”, подчерта Панчев. „Като има такъв тип паника, предизвикана от някакви политически грешки, той е направен да устои и да няма сътресения”.
„Големите притеснения на хората са от промени в цените, от нещо като гръцки сценарий. Една от реалните опасности, които могат да се случат при евентуално влизане в Банковия съюз и еврозоната, е това може да се получи едно изтегляне на капиталите от всички банки към централите им”, обяви Панчев.
„Има разлика между риск и реалност”, отвърна Каролев. „Няма никакви притеснения в момента към банковата система и хората, които сменят лева в евро, просто губят от курсовата разлика”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!