„Имаше съботно-неделни вариации, имаше и пресни картофи по 8 лева, в момента са 2,40. Това не доведе до нещо особено, Главна характеристика на пазара в момента е една много сериозна стабилност”, заяви в „Събуди се” по NOVA председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов.
Той посочи, че при основните хранителни продукти почти няма изменения на цените.
По-сериозни промени има при плодовете и зеленчуците. Цените на доматите се колебаят, а при краставиците се отчита поскъпване.
Танева и големите търговски вериги постигнаха съгласие за българските стоки
„Откакто тръгна ковид-19 имахме няколко постъпателни тенденции. При свинското имаше 3 лв. изменение вследствие на чумата. При млечните продукти имаше световна тенденция за нарастване през октомври и ноември. На практика това разположение на цените в момента не се дължи на ковид-19. Откакто тръгна ковид-19 ние буквално имаме един доста стабилен и по-светъл пазар”, каза Иванов.
Според него промените в цените през последните седмици се дължат най-вече на недостатъчно доставки.
„Абсолютен недостиг. В неделния ден, когато се наблюдаваха тия 8 лв. за пресни картофи, просто нямаше стока. Гърция не работи, а нашите производители не карат стока и в тези моменти се получават такива ценови проявления”.
До 50 хил. лева глоба за търговските вериги, ако не продават български стоки
Владимир Иванов посочи, че през последните седмици, въпреки по-трудната логистика заради извънредните мерки, българските производители, особено тези на месо и млечни продукти, имат по-добра пазарна реализация.
„Българският оранжериен домат в момента се търгува много добре, въпреки че е с 1-1,30 лв. на по-високи ценови равнища от вносния. Същото се получава и с краставиците. Има желание да бъде купувана на българската, независимо, че е по-скъпа. В момента има много добро предлагане на българска стока и по супермаркетите и по другите дистрибуционни вериги”.
По думите на Иванов, на база от опита от последните години, агнешкото за Гергьовден ще струва на дребно между 14 и 16 лв. за килограм.
Изгониха търговци от Женския пазар, не спазвали мерките срещу COVID-19
От управата на Женския пазар в София отчетоха, че след подновяването на работата през него минават по около 20 хил. души на ден. За сравнение преди кризата с коронавируса броят им е бил 40-50 хил. На пазара има 160 работещи сергии.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!