М артин Карбовски обяви, че се отказва да става член на Съвета за електронни медии (СЕМ).
Мартин Карбовски и Пролет Велкова са номинирани за членове на СЕМ
"Човек трябва да е свободен. Цял живот правя, каквото си искам, създавах си врагове с власт, а сега ми се предлага да работя за тях. Всичко това беше експлоатирано от неолибералите, жълтата преса и дори хора, на които нашите филми са направили добро", написа той в личния си профил във Facebook.
"С това видео ви призовавам да ни съпътствате там, където се върши истинска работа и където някой ден няма да има Съвети. Съветите имат намерение да обслужват политическата класа, както и преди - да не се занимават с проблемите на журналистите и ще въвеждат все по-драконовски, неолиберални регулации. Нещо, което трябва да избегна. Там промяната е невъзможна. Благодаря на всички колеги за подкрепата и не-подкрепата. Благодаря и за подигравките. Тенденцията свободата да бъде престъпление трябва да се прекрати. Ще се борим за това. Подписвайте се на моя канал.Весело е да го кажа, но честит ви Свети Мартин Изповедник", написа още той и публикува 9-минутно видео, където описва подробно защо се отказва от предложението да става член на СЕМ.
Вчера стана ясно, че журналистите Мартин Карбовски и Пролет Велкова са номинирани за членове на СЕМ.
Карбовски бе номиниран от "Има такъв народ".
Пролет Велкова, журналист и водещ от "Дарик радио", бе номинирана от "Демократична България".
Преди няколко дни Народното събрание одобри правилата за избор на нови членове на СЕМ.
Нови членове на СЕМ от парламенарната квота ще бъдат избрани по досегашните правила, реши парламентарната комисия по култура и медии. До средата на април парламентарни групи и депутати ще могат да правят предложения за двама нови членове на медийния регулатор.
Мандатът на София Владимирова и Розита Еленова от парламентарната квота изтича на 27 април.
Предложенията за кандидатите за двама членове на СЕМ се правят от народни представители и от парламентарни групи. Те се внасят в писмена форма чрез председателя на парламента до Комисията по културата и медиите в 7-дневен срок, съобщават от Dariknews.bg. Изискването е кандидатите да имат опит в следните области: електронни медии, електронни съобщения, журналистика, право или икономика. След като предложенията бъдат направени в комисията, те се публикуват на сайта на парламента три дни преди изслушването. Заседанието за изслушването ще се излъчва в реално време в интернет чрез сайта на парламента. Всеки от кандидатите ще има право в рамките до 5 минути да се представи, след това следват въпроси от депутатите.
СЕМ е създаден като национален регулатор в медийната среда в края на 2001 г. със закриването на Националния съвет за радио и телевизия. През годините съставът и структурата на регулаторния орган са претърпели много промени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!