Т върдението, че се възлагат директно за изпълнение обществени поръчки без конкурс или процедура, не е вярно, заяви бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Каракачанов каза това на пресконференция, след като вчера министърът на отбраната в служебния кабинет Георги Панайотов представи пред медиите информация по извършени проверки в структури на Министерството на отбраната, представяйки и данни от проверка на Главната дирекция „Инфраструктура на отбраната”.
„От мандати назад има практика,
че когато става въпрос за обекти от стратегическата инфраструктура, в които се изискват срокове, основният член, по който се работи, е чл. 20, ал. 6 от Закона за обществените поръчки. В МО има вътрешни правила за обществените поръчки, които са одобрявани много преди мен. Аз съм се придържал към практиката на предишните министри”, посочи Каракачанов, като описа съответните стъпки, включващи докладна от ресорен заместник-министър с покана до потенциален изпълнител, оферта, която се разглежда, и, ако са изпълнени всички изисквания, се преминава към сключване на договор. Преди да се предложи за подпис на министъра, договорът задължително се проверява от правната дирекция за законосъбразност, както и от още две дирекции в МО, включително съобразено с изискванията за работа с класифицирана информация. При голямата част от инфраструктурните проекти, да не кажа всички, се изисква фирмите да имат достъп до класифицирана информация - това стеснява кръга от фирми, обясни Каракачанов.
По казаното вчера за 100 процента авансово предплащане, като така МО кредитирало частни фирми с бюджетни средства, Каракачанов отговори, че във всички договори има 100-процентова банкова гаранция от фирмата изпълнител. Тези твърдения намирам за абсолютно необосновани, заяви бившият военен министър, който даде и други примери за механизми за контрол - като неустойки за забавяне и съгласуване с различни служби. Покривани са абсолютно всички изисквания на закона, добави Каракачанов.
Панайотов: Военното министерство е кредитирало частни фирми с пари от бюджета
Той заяви, че служебният министър на отбраната не е точен, казвайки, че е възложил проверка, чиито резултати е внесъл в прокуратурата.
Всъщност проверката съм възложил аз,
тя засяга периода 2018-2019 г., каза Каракачанов и добави, че заради констатирани нарушения е възложил проверката на одита в МО. На 5 май т.г. съм написал резолюцията върху този доклад и съм го изпратил по компетенция за допълнителни проверки на АДФИ и на прокуратурата, заяви Каракачанов.
На пресконференцията той отхвърли казаното вчера по различни теми, коментирайки го като спекулации или внушения. Според Каракачанов приемникът му на поста е бил подведен. „Смятам, че служебното правителство се опитва да провежда една политика, с която се опитва да вади истини или полуистини, с които да компрометира министри от предишното управление”, каза Красимир Каракачанов.
Той препоръча на приемника си по-критично да се отнася към информацията, която някои му подават,
или към изискванията, „които му се подават отгоре да се рови и да се търси”, и документите да се четат докрай. „Когато прочетеш един договор, ти става ясно за какво става дума. Защото всичко останало намирисва на една спекулация и опит да се внуши, че предишният министър на отбраната не си е свършил работата”, коментира Каракачанов.
Публична тайна е, а знаете, че съм добре информиран човек - всеки ден в 13.00 ч. в пресцентъра на Министерския съвет трябва да се подават подобни информации, които са изровени по различните министерства. По отношение на МО им пожелавам приятно ровене, каза Каракачанов.
За проекта за патрулните кораби за ВМС,
за които вчера беше обявено, че предстои задължително сделка за боеприпаси за тях и тя е на сериозна цена, Каракачанов коментира, че корабите се поръчват на корабостроителница и никой предварително не купува боеприпасите. В самия проект е подчертано, че купуването на боеприпаси е въпрос на отделен проект за инвестиционен разход, изтъкна той.
За модернизационния проект за нови бойни бронирани машини за Сухопътните войски
Каракачанов заяви, че проектът не е провален, а е спрян, защото двете фирми на финала са предложили повече от гласуваните от парламента средства. По думите му има доклад от "Терем", предлага се по-нататъшното развитие на проекта, включително предоставяйки предварителни оферти. Според Каракачанов служебният военен министър трябва да изясни и правителството да заяви по кой път ще се върви - да се продължи с варианта да заложим на възможностите на българската индустрия, или да се отиде на варианта да се вадят пари от бюджета и да се купува нещо наготово. Каракачанов отчете, че част от компонентите на бронираната машина няма как да бъдат произведени от българската индустрия и добави, че идеята е "Терем" да бъде шапката, която да менажира проекта.
Във връзка с проекта за новите изтребители F-16
Красимир Каракачанов изтъкна, че доставката на самолетите е обвързана със срок, но и с изграждането на инфраструктурата за приемането им. Конкреният проект има своята неотложност, ако до 2022-2023 г. не си готов с инфраструктурните проекти за приемането им, те няма да бъдат докарани в България, а от това биха следвали други разходи за тяхното съхранение и поддръжка в САЩ, обясни той.
За казаното вчера от служебния министър, че едно от първите му действия е било да спре обществена поръчка в частта З за два луксозни автомобила - лимузини Ауди А8, Красимир Каракачанов коментира, че четири години като вицепремиер и министър на отбраната се е придвижвал с автомобил, модел от 1996 г. Каракачанов каза, че предложението за двата автомобила не е негово и че те са са били предназначени за бъдещ редовен министър на отбраната и за бъдещ началник на отбраната. Той коментира изнесеното вчера като елементарна популистка спекулация.
Не са дадени пари на фолклорна телевизия,
не става въпрос за фолклорна телевизия, а за такава с доста широк спектър на интереси, която година и половина преди да сключим договор прави военно предаване, каза Каракачанов на пресконференцията днес. По думите му става въпрос за 30-минутно предаване всяка седмица, за което МО плащало 500 лева, което е 2000 лева с ДДС месечно, а после филмите се предоставяли безвъзмездно на Военния телевизионен канал и ставали част от архива му. Договор с фирма за обслужване във Фейсбук не сме имали, каза още Красимир Каракачанов.
Бившият военен министър защити и кампанията "Бъди войник", резултатите от която, според него, са повече от видими. Сега в армията кандидатствали по няколко човека за място, а преди били по-малко от един човек. Каракачанов коментира, че когато става въпрос за армията, нямаме право на политика и той четири години не си е позволил да политизира армията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!