Н икой не е готов за избори, смята министърът на отбраната в оставка Красимир Каракачанов. По думите му, и политиците, и гражданите са си направили определени изводи от миналите избори и от неуспешния опит да се състави правителство.
"Оттук нататък е въпрос на разум и, надявам се, той да бъде проявен. Трябва да мислим преди да гласуваме. Ние 30 години гласуваме само с емоции на принципа "Хайде да видим сега какво ще стане". По този начин няма какво ново и по-хубаво да ни се случва, каза още Каракачанов.
Как отбелязахме Деня на храбростта (СНИМКИ)
"Няма как една, две и дори три политически формации след следващите избори да направят мнозинство, коментира той.
Това означава, че трябва да се загърби личния егоизъм и някакви партийни пристрастия. Защото, в края на краищата, има смисъл от партии, ако те работят за държавата, а не защото са партии - да се пъчат и да се бият по гърдите кой е по-велик и кой е най-велик".
Радев: Всички национални крушения започват с разкол помежду ни
Контактите с Валери Симеонов не са прекъсвани никога и отношенията са запазени, въпреки че се явявахме различно на изборите, обяви Каракачанов, който е и председател на ВМРО.
"С Волен Сидеров контакти не сме поддържали повече от една година, и не виждам смисъл", добави той.
"С Веселин Марешки също не сме поддържали контакт и не сме водили разговори. Той е на фази - когато има желание за коалиция ни хвали и много ни обича. Когато види, че няма да направим коалиция, плюе и храчи, смятайки, че по този начин ще спечели някой глас", каза още Красимир Каракачанов. "Не знам защо трябва да си толкова глупав - да изпиеш Черно море, докато разбереш че водата е солена", допълни той.
С Петър Москов водим нормални разговори - и преди, и сега, каза още Красимир Каракачанов.
Министърът на отбраната в оставка присъства на честването на Деня на храбростта и празника на българската армия - 6 май, Гергьовден.
Той беше отбелязан с водосвет на бойните знамена и знамената светини, отдаване на почести в знак на признателност към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България и с демонстрации на способности от сухопътните войски, ВВС и ВМС и съвместното командване на специалните операции.
Нашето стоене в Афганистан е абсолютно безсмислено, особено след решението на новия американски президент да изтегли американския контингент, каза още Каракачанов.
Той уточни, че от май до септември ще се осъществи поетапното изтегляне на нашия контингент. В Афганистан имаше 160 български военнослужещи, но сега са 120, каза министърът.
"Оттам се изтеглят и други натовски държави - не само САЩ и България. Към момента единствената държава, която е заявила, че иска да остане, е Турция", добави Каракачанов.
Мисиите ни в Босна и в Косово остават, каза още той, и припомни, че мисията в Мали е медицинска - от четирима човека медицински лица.
Според Каракачанов не е редно служебно правителство да възлага модернизационния проект за бойни бронирани машини за сухопътните войски.
Той подчерта, че е внесъл в Министерския съвет докладът на "Терем", според който проектът може да бъде изпълнен със силите на българската индустрия и в рамките на парите, гласувани през 2018 година.
Разбира се, по време на служебното правителство може да бъде направено обществено обсъждане, могат да бъдат направени и срещите с фирмите подизпълнители доставчици и така нататък, каза Каракачанов. Дори работата по проекта да започна днес, то ще отнеме най-малко осем девет месеца, допълни той.
Има няколко варианта, каза Каракачанов. Единият от тях е да се тръгне през "Терем" и българската индустрия. Разбира се, няма как да мине само през български фирми, защото и двигатели, и шасита трябва да бъдат внасяни, както и част от оборудването, обясни той.
По думите му другият вариант е да се търси купуване на втора ръка техника. "Това означава, ако купиш чужда техника втора ръка, да бъдеш във времето тотално зависи от ремонта и поддръжката, а те са не по-евтини, отколкото самия проект на придобиване", обясни Каракачанов.
Третият вариант е да се отиде към директно купуване на нова техника от чужди фирми, но видяхте какви са цените, които те предлагат, добави той.
Четвъртият вариант, който би бил най-пагубният за сухопътните войски, е под формата на загриженост за средства, да се прекрати проекта, каза министърът на отбраната.
"Смятам, че това, което "Терем" са изложили в своя доклад, заслужава внимание. По думите му вариантът с "Терем" не изключва конкурсното начало, защото ще има конкурси за поддоставчици. Това ще даде възможност на българската военна индустрия да се включи максимално", посочи Каракачанов.
Това, което трябва да се направи, е цялата военна промишленост да мине към Министерството на отбраната, за да няма това разминаване - една и съща промишленост да е под ведомството на две министерства, коментира още той.
Ако искаме да създадем мощен военно-промишлен комплекс, държавните предприятия могат и трябва да бъдат гръбнака му, както е в много други западни държави, каза още министърът на отбраната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!