Б ългария ще използва в бъдеще армията при охраната на границата си с Турция, обяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов в интервю за германски всекидневник “Ди Велт“.
Интервюто е озаглавено от самото издание "Трябва да защитим границите на Европейския съюз, ако е необходимо и с оръжие".
"Границата между двете държави ще бъде разделена на пет зони, като всяка от тях ще се охранява от въоръжени военнослужещи. Сред тях ще има и специални части“, заявява Каракачанов.
Общият брой на военните по границата с Турция ще наброява около 600 души, добавя военният министър.
Три страни не искат мигранти, Брюксел ги наказва
Мигранти се оплакаха от насилие и грабежи на българската граница
Каракачанов критикува в интервюто неспособността на ЕС да затвори пътя на мигрантите през Средиземно море. "Не можем да допускаме повече масовото нелегално преминаване на границите на Европа“, казва той.
ЕС и НАТО трябва да изпратят свои военни мисии в Италия и Гърция, за да охраняват външната граница на Евросъюза при необходимост и с военна сила, добавя българският министър.
По неговото мнение по-голямата част от хората, които достигат бреговете на Европа през Средиземно море, са икономически мигранти. Те не търсят закрила за живота си, а просто искат да живеят в богатия Запад, коментира министърът.
Намерението на България да използва армията за охрана на границата заради бежанците се натъква на остра критика в Германия, пише "Дойче веле".
Германската католическа информационна агенция KNA пише, че от правозащитната организация Рro Asyl са разкритикували остро плановете на българския военен министър. "Това би било грубо нарушение на международното право и на човешките права", е цитиран да казва председателят на Рro Asyl Гюнтер Буркхард.
Той критикува също и действията на други държави.
Скандал с германска НПО и нелегални имигранти в Италия
Разследват има ли спасителни лодки - таксита за мигранти
"Решението на Италия да изпраща военни катери към Либия не може да бъде оправдано, също както и сътрудничеството между Италия, Германия и други страни от ЕС с либийското правителство и неговата брегова охрана", казва той и призовава германското правителство да преустанови "сътрудничеството" си с либийските власти.
Сегашната политика на страните-членки на ЕС "за възпиране на бежанците" е в нарушение на човешките права, твърдят от Рro Asyl. "ЕС се задължи да закриля бежанците", припомня Буркхард.
Германските медии цитират и държавния секретар за вътрешни работи Гюнтер Крингс, който за радио SWR заяви, че и през тази година Германия ще приеме немалко бежанци - той посочи 6-цифрено число.
От началото на годината в страната са пристигнали нови почти 100 хиляди души, допълни той. "Ако всички европейски страни приемаха също толкова бежанци, тогава нямаше да говорим за бежанска криза", уверява Крингс.
В същото време обаче той подчертава, че трябва да се прави разлика между бежанците, бягащи от граждански войни, и такива, които се опитват да се избавят от бедността.
"Голяма част от хората, които пристигат в Европа през Либия, не са бежанци по смисъла на Женевската конвенция за бежанците", допълва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!