И нхаус договорите, сключени от предишното редовно правителство с премиер Бойко Борисов, са незаконни, заяви вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов по време на блиц контрола в парламента в отговор на депутатски въпрос за лотовете 1, 2 и 3 на магистрала "Хемус".
Той обясни тезата си с данни от юридически анализ, включително и с данни на правната дирекция на Министерството, съобщава БТА.
По думите на министъра инихаус процедурите са нищожни или унищожаеми, по което юристите все още спорят. Оттам е спорният правен ефект, допълни Караджов.
ГЕРБ: 40 мнл. лв. са платени през последните месеци за „Хемус“
Той съобщи, че договорите са сключени при отсъствие на каквато и да е техническа възможност "Автомагистрали" ЕАД да направи над 80 на сто от реалните строително-монтажни работи, като по този начин става заобикаляне на Закона за обществените поръчки. След като има такова заобикаляне на закона, то правното действие, което е извършено, също е незаконно, каза министърът.
Той посочи, че работата по първите отсечки на магистрала "Хемус" никога не е спирала. През изминалата година се е правило строителство по тези договори, макар и нищожни или унищожаеми, защото те пораждат правен ефект и този правен ефект трябва да се изпълнява, каза Караджов.
Караджов: Започваме реална работа по тунела под Шипка
Извършеното през изминалата година е актувано преди мен, в този смисъл се е породило задължение от страна на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) да плати на държавната "Автомагистрали" за извършената работа, което е направено, допълни министърът. В този смисъл, по сключените от предишното редовно правителство незаконни договори за инхаус поръчка е извършвана работа през 2021 г., заради което на 22 декември АПИ е разплатила актуваните и реално извършените строителни работи на магистралата, каза Караджов.
Министърът каза, че докато тези договори не са прогласени за нищожни или унищожаеми, те са действащи, като посочи, че при прекратяването им ще има сериозни последствия за държавата, която ще загуби 50 процента от дадените 4 млрд. лева.
Вицепремиерът съобщи, че по темата е необходимо да се предприемат съответните правни действия, които да бъдат обмислени внимателно и посочи, че това трябва да са действия на правителството. Той съобщи, че по това се работи и допълни, че те включват наказателна част, наравно с гражданската. Когато рисковете за националния интерес бъдат дефинирани, в които сме влезли заради сключването на тези договори, когато юристи ни посъветват как да излезем от този капан, заложен в миналото, тогава ние ще ги внесем в НС, заяви вицепремиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!