В Калофер – градът пазител на традициите и родно място на Христо Ботев, се хванаха на мъжко хоро. По традицията на Богоявление след църковната служба кръстът се хвърля във водоем, а млади мъже се състезават, за да го извадят.
В Калофер кръстът беше хвърлен и даден на най-малкия участник в хорото – 8-годишният Кристиян. Тук спазват 200-годишна традиция да играят хоро в ледените води на Тунджа. Днес хората влязоха във водата при минусови температури и лед с дебелина около 5 см в 8 часа.
За първи път хорото се провежда при сериозни мерки за сигурност, а представители на ЮНЕСКО наблюдават уникалния обичай, след което ще дадат становище дали може да се включи в списъка с нематериалното културно наследство. Те са тук за трета година.
Ритуалът се прави само в Калофер повече от два века. За първи път тази година уникалното мъжко хоро се изпълнява само от местните жители. След като те излязоха от водата, влязоха и други хора.
ВИЖТЕ ТУК СНИМКИ ОТ БОГОЯВЛЕНИЕ В ЗВЕРИНО
И в Зверино играха ледено хоро в Златица
В реката влизат само мъже, които цяла нощ преди това са загрявали с червено вино и домашна ракия. Ритуалът по ваденето на Светия кръст се прави за здраве. Не само калоферци, но и във всички краища на България, хората казват, че който е нагазил в ледената вода не се е разболял, него настинка не го лови. А ако във водата има лед, то годината ще бъде здрава и добра за хората.
Според легендата Калофер е основан през 1533 година. Тогава група мъже предвождани от Калифер войвода, "владеели" тази част на Стара планина и постоянно нападали преминаващите турски кервани. Невъзможността да се справи с Калифер войвода и хората му, принудила султана да разреши на хайдутите да се заселят по тези земи при условие, че престанат да нападат керваните. Войводата приема предложението и се установява в землището на днешен Калофер. През следващите векове Калофер израства като важен културен и търговски център, с доходоносен поминък за местните хора, заради което бил наречен "Алтън Калофер" - Златен Калофер. Калофер е опожаряван няколко пъти от турците. Последното опожаряване на Калофер става през 1877 г., когато са избити всички мъже и градът е разрушен.
На 6 януари се отбелязват и 171 години от рождението на Христо Ботев. Той е роден на 25 декември 1847 г. (нов стил - 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!