Няма национализация на събраните средства в пенсионните фондове в предлаганите от Министерството на финансите промени в Кодекса за социално осигуряване.
Това смята вицепремиерът и министър на труда и социална политика Ивайло Калфин.
„Очаквам от фондовете да имат ясна позиция, хубаво е да поискат среща и да участват в общественото обсъждане. Досега не са поискали среща с министъра на финансите и не са изпратили становище по промените”, каза министърът на труда, ден, след като от Реформаторския блок определиха промените в КСО като "най-голямата кражба в държавата след КТБ".
Калфин обясни, че общественото обсъждане на тези промени продължава и все още няма процедура за съгласуване и обсъждане със социалните партньори. Според него Министерството на финансите трябва да се запознае с всички предложения и да реши какво точно да внесе като промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Според РБ обаче с промените финансовият министър Владислав Горанов
предлага всички средства да отиват в обща партида вместо по индивидуална, а наследяването на натрупаните суми се премахва. Промените засягат правата на 3,5 млн. души, внасящи 5% от заплатата си в частен фонд през последните 16 г. - около 7,7 млрд. лв.
„На пенсионните фондове предстои да издържат стрес тестове, както сега се правят на банките, които се правят по правила.
Надявам се фондовете да покажат добри резултати, защото това е оценката за състоянието им”, допълни Калфин.
Относно евентуален вариант в законовите текстове да се регулира индивидуалните партиди от втория стълб да могат да се унаследяват, но фондовете да нямат проблеми с плащането на втората пенсия, Калфин обясни, че това трябва да дойде от самите фондове.
„В момента изискването е фондовете да плащат до живот втората пенсия
и партидата да се унаследява. По какъв начин ще се компенсира, ако някой си е изразходвал партидата, докато е още жив, или, ако някой почине и още има средства в партидата, отговорността е на фондовете и би трябвало да го предложат. Очаквам от тях отговор, а не от министъра на финансите”, категоричен бе Калфин.
Според него е минала една година и се е видяло, че няма атака срещу пенсионните фондове.
„Няма масово излизане на капитал от пенсионните фондове в НОИ, няма хора, които да бягат от тях. Всички приказки за национализация, взимат парите на хората и т.н., се оказа, че не са верни. Няма смисъл втори път да повтаряме същата сцена”, убеден в вицепремиерът.
Предложението на финансовото министерство пенсиите
от универсалните фондове да бъдат само пожизнени, а когато започнат да се изплащат, натрупаните суми по индивидуалните партиди да се прехвърлят в общ пул и да се разпределят оттам, може да бъде оттеглено.
Това се разбира от интервю на финансовия министър Владислав Горанов пред "Труд".
"Бурната реакция за промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО) по-скоро ме кара да мисля, че
някой има притеснения и се опитва да замете тази тема.
Но нека тези притеснения си останат само в моята глава", обяснява Горанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!