К акво се случва с родилките и бебетата и кога е първият им близък контакт след раждането? Колко трябва да продължи той и необходимо ли е бебето да бъде прегледано незабавно или рутинният преглед може да почака за сметка на първия контакт с майката?
Отговорите на тези въпроси са различни за всяка болница и за всяка майка. Ново проучване, проведено през декември м.г., показва, че 86% от новородените са били отделени от майките си в първия час непосредствено след раждането. В анкетата са участвали 5292 майки от различни градове в България, които са родили през последните 3 години.
Според психолози първият контакт между майката и детето е много важен и до голяма степен определя връзката в семейството на по-късен етап от развитието на бебето и способността му да се адаптира.
Неправителствени организации настояват първият контакт между майката и бебето да се въведе като медицински стандарт в АГ отделенията в страната. На практика това означава веднага след като излезе от утробата на майката, бебето да бъде поставено на корема й поне един час.
По препоръка на Световната здравна организация бебето трябва да се даде на майката до 30 минути след раждането. У нас обаче тази практика е рядко срещана и контактът продължава само няколко минути. Едва 1/7 от бебетата не са били отделяни от майките си в първия час от раждането им. Обикновено новороденото се отделя за рутинни процедури като къпане, измерване и теглене, които според експертите не са наложителни и могат да почакат.
Психологът Елена Кръстева разказа пред Vesti.bg, че за новороденото първият час, прекаран в обятията на майката, стабилизира основните жизнени показатели, регулира температурата на тялото, сърдечния ритъм и изгражда по-добър имунитет. Бебетата стават по-спокойни, а кърменето става по-успешно и по-продължително.
След един час гушкане бебето се адаприта по-лесно и стресът по време на раждането не е толкова силен. В по-дългосрочен план липсата на първи контакт с майката се отразява в по-късния живот на децата, които могат да проявят агресивност. Кръстева посочи и че бебетата, които са били прегръщани поне час плачат 10 пъти по-малко и 40 пъти по-кратко.
Vesti.bg провери на практика каква е процедурата в една от най-големите столични АГ болници - „Шейново“ и как изглежда отвътре родилната зала. Вижте какво се случва с бебето веднага след появяването му на бял свят в следващото видео:
Лекари и акушери обясниха, че не винаги е възможно майката да остане един час с бебето си, без то да бъде прегледано.
„Незабавният медицински преглед е много важен, за да разберем дали има някакви проблеми с детето и дали то успява да се адаптира достатъчно добре“, разказа старшата акушерка на родилното отделение в болницата Кирилка Цекова.
Тя показа родилната зала, в която майката има възможност да види детето си, да го прегърне, а след това педиатър или друг специалист го преглежда само на метър от нея в същата зала.
Прегледът става само за няколко минути и бебето отново се връща на майката. Не във всеки случай обаче е удачно то да остане при нея. „Категорично, ако няма видими здравословни проблеми и детенцето не се нуждае от спешна реанимация, то може да остане при майката. Но не всяка майка иска да го види. Много от жените все още са в шок“, коментират експертите. Задължително е първият контакт да става в присъствието на специалист, който да асистира на родителите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!