Р ъководителят на спецпрокуратурата Валентина Маджарова заяви, че съществува риск за голяма част от разследванията и вече започналите дела след закриването, както на специализираната прокуратура, така и на спецсъда.
Пред медиите тя посочи, че не е ясно какво ще се случи с делата срещу организирани престъпни групи.
Гешев: Има риск от усложнения със СРС-тата при закриването на спецправосъдието
"Това е така, защото повече от тях са разследвани за действия в няколко района на страната. Не е ясно кой ще е компетентният орган на регионален принцип, който да поеме тези дела. Ако се чака този спор за подсъдност да бъде решен от Върховния съд, то ще мине време и ще бъдат нарушени права, както на пострадали, така и на обвиняеми и подсъдими", посочи Маджарова.
Тя обясни, че заедно с колегата й Ивайло Ангелов - ръководител на спецапелативната прокуратура са имали работна среща с министъра на правосъдието.
Спецпрокуратурата иска по-дълъг буферен период след закриването ѝ
"Има риск на 27 юли да бъдат блокирани делата и мисля, че това в Министерството на правосъдието започнаха да го разбират", каза Ангелов.
"Единственото, което може да се направи е промяна в закона. Не е ясно кой ще прехвърля и доказателствата. Ще настане хаос и не е ясно кой ще поеме отговорност", посочи на свой ред Маджарова.
Ангелов посочи, че ще е нужен буферен период от поне шест месеца след закриването на спецправосъдието, защото става дума хиляди дела и огромен брой томове и камиони с доказателства.
Той отбеляза, че е поканил Надежда Йорданова да се запознае на място с това колко много са делата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!