П ромените в закона за ДДС минаха на второ четене в Бюджетната комисия. Бира и вино по ресторантите обаче няма да се облагат с 9%, информират в "Здравей, България" по NOVA.
По-ниско ДДС за храните и без промяна на данъчната ставка за алкохолните напитки, включително и бира. Какви ще бъдат последиците за сектора?
Шеф Манчев за по-ниското ДДС за ресторантите: Изключително добра мярка
Коментар на Ричард Алибегов, председател на Българска асоциация на заведенията:
"ДДС-то е и си остава една много хубава антикризисна мярка. Вчера изтъкнахме в Бюджетна комисия, е, че не целият бранш ще може да я ползва.
ДДС за детските стоки също пада на 9%
Ресторантите и кетъринг услугите ще могат да ползват за 60 на сто от оборота си това ДДС, а нощните барове, клубове и дискотеки ще могат да го ползват за 25 до 30 на сто. Ще се опитаме във времето да добавим вино или бира към мярката с 9% ДДС, за да може и нощните клубове да стигнат 40%, което ще е много добре за всички", казва Алибегов.
На първо четене: 9% ДДС в ресторанти и хотели
Минимален осигурителен праг за служители в заведенията
Той допълни, че са предложили минималният осигурителен праг за служители в заведения да бъде 800 лв. Изключение е клас номер 9 - който е за пиколо, камериерки, почистващ персонал - те ще останат с минимален осигурителен праг от 610 лв.
Управляващите: Изгладихме противоречията за ДДС
Ричард Алибегов коментира и как ще се отразят новите ставки за ДДС-то в оборотите.
"Има си органи, които ще следят за нарушения", каза председателят на Българската асоциацията на заведенията.
Борисов каза от кога влиза в сила 9% ДДС за книгите
Повече вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!