П ремахване на предимствата от наемането на работници от Източна Европа за проекти във Франция.
Това е основното, което френският президент Еманюел Макрон иска да постигне по време на визитата си в Централна и Източна Европа, пишат в свои коментари "Франс прес" и "Ройтерс".
Макрон: Европейският съюз е загубил пътя си
В четвъртък Макрон ще пристигне и във Варна, където ще се срещне с президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов.
Основният въпрос, който Макрон ще постави пред лидерите на Чехия, Словакия, Румъния и България, е да се промени противоречивият регламент на ЕС, който позволява на компаниите да изпращат работници в други държави-членки, без да плащат местни социални такси.
Френският президент иска промяна на Европейската директива за работната сила. Тя позволява на полска фирма да спечели договор във Франция и да изпрати полски работници да извършат работата, без да плаща френските социални такси, които са по-високи от тези в Полша, дава пример АФП.
Така полските работници биват наети при условия, които са незадоволителни за фрeнските граждани.
Is Macron's promotional tour in Eastern Europe a praiseworthy initiative or diversionary tactic? https://t.co/Jp0JQcpoSl #Romania #Bulgaria pic.twitter.com/7vH9w9fZD1
— eurotopics [en] (@eurotopics_en) August 22, 2017
"Смятате ли, че мога да обясня на френската средна класа, че компаниите във Франция трябва да се закрият, за да се преместят в Полша, защото е по-евтино там или че тук (във Франция) строителните компании имат право да наемат полски работници, защото те са по-евтини? Тази система не работи“, подчерта Макрон през юни.
Той смята, че тези трудови правила увеличават влиянието на евроскептиците в по-богатите страни в ЕС. На президентските избори тази година самият Макрон победи лидерката на крайнодесния Национален фронт Марин Льо Пен. Основно място в политическата реторика на Льо Пен заема въпроса за френския работник, който губи работата си заради правилата на глобалния пазар.
Париж отдавна се оплаква, че Централна и Източна Европа получават нечестно предимство от "социалния дъмпинг" на евтината работна ръка.
Командированите работници реално са под 1% от работната сила в ЕС, но проблемът с тях увеличава съществуващото разделение на Беден Изток и Богат Запад в ЕС, коментира Ройтерс.
С премиерите на Чехия и Словакия Макрон ще се срещне в Австрия и именно от Виена той очаква разбиране на проблема му. Теза на управляващите социалдемократи е, че притокът от работници от изток поставя под натиск равнищата на трудовите възнаграждения. Самата Австрия граничи с 4 източноевропейски страни.
And by skipping Hungary and Poland, he is sending a signal - Macron to show Eastern Europe how much he cares https://t.co/mbM6fFuayp
— Andras Toth (@tothur) August 22, 2017
Макрон смята за недостатъчно предложението на ЕК в заплащането на работниците да влизат предвижданите в приемащата страна допълнителни възнаграждения и договорите им да са за срок не повече от две години.
Полша, Унгария, Словакия и Чехия, известни заедно като Вишеградската четворка, пък казват, че тези предложения са прекалени. Те твърдят, че трябва да им се позволи да се състезават с по-нископлатена работна ръка, за да наваксат десетилетията буксуване по времето на комунизма.
Извън въпроса с командированите работници, Макрон вероятно ще се стреми да набере подкрепа за предлаганите широки реформи на ЕС, които включват по-тясно сътрудничество в отбраната, фискална хармонизация и общ бюджет на еврозоната.
Съветниците му казват, че френската дипломация дълго време е занемарявала Централна Европа.
"Той иска да действа по европейския въпрос. Колкото по-скоро започне да изгражда тези връзки, толкова повече политически капитал ще натрупа за ползване на по-късен етап", каза анализаторът от консултантската фирма "Тенео интелиджънс" Антониу Барозу.
— Radosław Nowak (@NowakRados) August 16, 2017
Според АФП Макрон също ще обърне внимание на пресяването на инвестициите от страни извън ЕС, особено Китай, така че стратегически области от икономиката да не останат в европейски ръце.
Азиатската страна осъществява все по-мащабни вложения в много от по-бедните страни от Централна и Източна Европа.
В плановете на Макрон се предвижда и лобиране за акта „Купете европейското“, който да задължи правителствата на ЕС да купуват повече от компании, работещи на територията на съюза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!