В кратък срок Министерството на регионалното развитие и благоустройството може да издаде виза за проучване и проектиране на чисто нова сграда за Национална детска болница в границите на Медицинската академия. Това заяви на брифинг ресорният министър Виолета Комитова.
Тя подчерта, че става дума буквално за дни. „Сградата ще бъде висока 20 метра и оттук нататък може да се продължава с детската болница“, допълни министърът.
Арх. Комитова
обясни казуса с детската болница в двора на Медицинска академия от самия му зародиш.
Тя припомни, че идеята за създаване на лечебното заведение възниква през 2004 г.
„Тогавашното Народно събрание е поискало експертни становища по въпроса. Тогавашното Министерство на здравеопазването е заявило по онова време, че недостореният корупус, за който става дума, е негоден за използване. В резултат на това становище през 2011 г. влиза в сила подробен устройствен план (ПУП) за цялата територия на Медицинска академия, съгласно който на мястото на недостроения корпус е предвидена чисто нова сграда за бъдещо строителство, която ще бъде висока 20 метра. Влизането на един подробен устройствен план в сила е равно на закон“, уточни служебният министър.
Комитова подчерта, че всеки, който има инвестиционни намерения, оттук нататък трябва да се съобразява с влезлия в сила ПУП.
„През 2019 г. тогавашното Министерство на здравеопазването обявява обществена поръчка за детска болница, свързана с недостроения корпус. Има процедури, има обжалвания. През 2020 г. има договор с изпълнител, който трябва да изпълни тази поръчка.
През 2021 г. при мен идват всички участници и ми съобщават, че
от 6 месеца очакват от регионалното министерство да им съдейства да изготвят ПУП,
в който старата сграда съществува като такава – недостроената сграда. В правния мир, по силата на Закона за устройство на територията и по смисъла на влезлия в сила ПУП през 2011 г., няма как в действащ план да се появи стара сграда. Нямаме законова норма, с която да съдействаме по този начин да се случи този проект – реконструкция и дострояване на съществуващата сграда“, обясни служебният регионален министър.
Представител на Националната гражданска инициатива за истинска детска болница, които по-рано протестираха пред сградата на Министерски съвет, припомни какви са исканията им. А именно: прекратяване на порочната обществена поръчка, възлагане на анализ на нуждите на детското здравеопазване, възлагане на качествено техническо задание и провеждане на архитектурен конкурс.
„Всичко това, гарантирано чрез Обществен съвет, който да гарантира диалога с гражданите и който да върне доверието в институциите. Много добре знаем, че срокът на служебното правителство е твърде кратък, за да постигне всичко това, но това, за което настояваме да се свърши в рамките на мандата на служебното правителство, е прекратяване на обществената поръчка и на порочния договор с изпълнителя“, уточни още тя и призова за форма на диалог с гражданите и инициативата.
По-рано днес
десетки граждани протестираха пред Министерски съвет
заради новата детска болница в столицата. Те изразиха недоволството си срещу това бъдещото лечебно заведение да е на мястото на изоставения от години строеж в двора на Медицинската академия. Събитието беше организирано в социалната мрежа Фейсбук. Паралелно вървеше и подписка за изграждането на нова детска болница.
Строежът на детската болница е в застой
Ангелов: Новата детска болница ще е в нова сграда
Борисов: Събаряме старата сграда и правим детска болница
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!