"Ще предложим законодателни промени, с които да защитим обществения интерес, да ограничим всички онези практики, които се извършват на гърба на пациентите от търговците, както и да направим така, че специализираната електронна система за проследяване и анализ (СЕСПА) да работи ефективно и да пази пациентите от възможността за нелегален паралелен износ на лекарства".
Това заяви пред журналисти в кулоарите на парламента председателят на Комисията по здравеопазване Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС) в почивката на заседанието, на което се изслушват ръководителите на няколко институции относно липсата на инсулин и на други лекарствени продукти на територията на Република България и функционирането на СЕСПА на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък.
"Ще направим промени в Закона за здравето, в Закона за лекарствените продукти в хуманна медицина", подчерта той.
"Ще предложим да се изгради СЕСПА наново, тя да бъде система, която в реално време да показва наличности", конкретизира още председателят на здравната комисия.
В 14-дневен срок Министерството на здравеопазването (МЗ) трябва да внесе предложения за законодателни промени, които касаят целия процес по лекарствоснабдяването, за гарантиране на доставка на инсулини и за неприкосновен запас на територията на България от лекарства, което да гарантира наличието на рисковите медикаменти за всеки пациент в момента, в който той има нужда, посочи Ангелов.
Удължават с месец забраната за износ на инсулини
По думите на Ангелов министърът на здравеопазването може да изиска от здравната каса информация за всички пациенти по населени места, нуждаещи се от инсулин, като след това да се гарантира, че доставките по аптеки ще бъдат изпълнени.
"В националната здравноинформационна система от септември или октомври 2023 г. се съдържа информация от всички електронни рецепти, които са изпълнени за закупения инсулин", уточни Ангелов.
В откритата част на заседанието беше изслушан изпълнителният директор на ИАЛ маг. фарм. Богдан Кирилов. Предстои на закрито да бъде изслушан здравният министър и ръководителите на Държавна агенция "Национална сигурност" и Главна дирекция за борба с организираната престъпност. На заседанието, започнало към 14:30 ч., присъстват и представители на "Информационно обслуждане" АД, агенция "Митници" и др.
Пеевски: Докато си делкат властта, политиците обричат живота на хиляди инсулинозависими
"В момента на българския пазар се разпространяват около 30 лекарствени продукта, които съдържат инсулин. Те се произвеждат от трима производители", заяви изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) маг. фарм. Богдан Кирилов по време на изслушването.
"ИАЛ извърши проверки на място в притежателите на разрешението за употреба и осем търговци на едро на 19 и 20 февруари. Декларираните количества са малко над 188 000 опаковки за тези 30 лекарствени продукта при притежателите, а у търговците на едро – близо 54 000 опаковки", докладва Кирилов.
"В периода 27-28 февруари извършихме поредна извънредна проверка за налични количества от същите лекарствени продукти, като декларираните у притежателите количества са 185 000, а в търговците – 45 000", отбеляза още той.
"Данните сочат, че проверките за 2023 г. са били 860, 724 са били в аптеките, а останалите – в търговци на едро", обясни Кирилов.
Той даде за пример констатирани случаи на заявени и отказани количества медикаменти.
"Един такъв пример е, когато има множество заявки по едно и също време, следва ли да се прилага принципът първият поръчал търговец първи да получи доставката и на какво ще се базира това като законово правило при налични договорни отношения", коментира Кирилов.
"Ако преценим, че това е приложимият принцип, то тогава означава ли, че търговецът на едро следва да откаже да достави лекарствените продукти, ако направената заявка надхвърля капацитета за продажба от една аптека", заяви той. И обясни, че има случаи и на направени устни заявки, "като не се документират писмено".
"Считам, че от страна на Агенцията се полагат максимално усилия да се поддържат актуални данни в СЕСПА", отбеляза също Кирилов. По думите му системата не отразява това, което в действителност се случва на пазара. Той каза, че очаква нейното надграждане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!