Д ен преди да бъде подписан договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Македония, в който се посочва, че двете държави имат обща история, какво учат македонските деца за миналото на страната си?
В момента в официалната история на македонския народ пише, че още от неолита той е имал особено значение в културното развитие на Балканите, съобщава NOVA.
Народното събрание единно за Македония
Борисов и Заев се разбраха за договора за добросъседство
Как реагира САЩ на договора между България и Македония
България е представена в негативна светлина, като окупационна сила, превзела територията на Македония през 1914-1919 г. и 1941-1944 г. Българските окупатори са обвинявани за депортацията на македонските евреи в нацистките концлагери. Също така за зверства и кланета срещу македонски партизани.
Твърди се, че днешните македонци са резултат от смесването на етносите на древните македонци и славяните, дошли по-късно на Балканите. Така е възникнал и македонският език.
„Това, което трябва да се случи, е да отпадне враждебната реч в учебниците в Скопие. Българите сме представени превратно. Това е тежка дискриминация”, коментира Ангел Джамбазки от ВМРО.
Официално в Република Македония за българи са признати само 1417 души. В България пък като македонци се водят 1654 души.
Към Македония претенции имат не само самите македонци и България. Според Гърция, мнозинството от населението на съседната страна всъщност са славянизирани гърци.
Сърбите наричат Македония Южна Сърбия, като техните претенции са основание за окупацията след Междусъюзническата война и датират от времето на династията на Неманичите, които владеят по-голямата част от днешната македонска територия за близо век, до 1355 година.
Според Румъния на територията на Македония има големи потиснати малцинства от арумъни и мегленорумъни, наричани още власи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!