"Продължаваме Промяната- Демократична България" поиска „санитарен кордон” около „ДПС-Ново начало” на брифинг във вторник вечерта.
Но какво означава "санитарен кордон"?
Терминът „санитарен кордон“ редовно се появява в обществения дебат.
Санита́рен кордо́н в най-общ политически смисъл е система от мерки, предотвратяващи разпространението на идеология, смятана за нежелана или опасна.
На френски терминът е "cordon santé".
Санитарният кордон е политическа практика, която се изразява в недопускане на партии, считани за крайно десни, до политическата игра. Това политическо средство е използвано във Франция, Белгия и Европа като цяло. Целта е да се води борба с „крайната десница“ и да се предотврати присъединяването ѝ към управляваща коалиция. За критиците му санитарният кордон е форма на идеологическа и антидемократична цензура, която възпрепятства дебатите и налага форма на еднопосочно мислене.
През 80-те години на миналия век Жак Ширак създаде „санитарен кордон“, за да предотврати всякакви съюзи с десницата.
Изразът се появява за първи път във Франция в манифест, публикуван в Le Monde през 1987 г. от Жан-Кристоф Камбаделис. По време на първото съжителство от март 1986 г. до май 1988 г. Жак Ширак помоли мнозинството си да не се обръща към групата на “Националния фронт”.
Преди да "влезе" в политиката
Терминът „санитарен кордон“, преди да започне да се използва в политиката, датира от 1821 г., когато 30 000 войници са разположени на границата с Испания, за да предотвратят официално разпространението на епидемия от жълта треска.
Санитарният кордон е представлявал линия от постове, обслужвани от войници, които блокират достъпа до район, засегнат от епидемия, за да се предотврати нейното разпространение.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!