Г рупа от пътни експерти ще извършва мониторинг на разследването на катастрофата с журналиста Милен Цветков. Причината според тях са безброй случаите, в които тежки инциденти на пътя, предизвикали висок обществен отзвук, завършват в съда с условни присъди за виновните. Тепърва ще се изяснява как точно е станал сблъсъка чрез автотехническа експертиза и разпити на свидетели.
Богдан Милчев от Института за пътна безопасност заяви още в предаването „Здравей, България” по NOVA: „Журналистите всеки ден трябва да задават въпроса:
„Защо и докога ще загиваме толкова нелепо”.
Този въпрос, ако се задава на подходящите хора и на подходящите институции и се търси и настоява за отговор, само тогава ние ще се променим.
Четвърти арестуван за жестоката катастрофа с Милен Цветков
Вие журналистите го задавате на експерти и адвокати, от които не зависи общото състояние на пътната безопасност в България. А тя е делегирана на 11 институции, министерства и агенции, които трябва да гарантират нашата безопасност на пътя. Ние носим наказателна и лична отговорност, когато сме на пътя, но за общото състояние, за това, че всеки ден загиват 1,8 българи по пътищата, по този нелеп начин, общата отговорност е на тези, които създават средата, в която ние се движим”.
Според него хората са обезверени, че ще има справедливо наказание за виновника.
„Хората очакват, че няма да има справедливост и този път.
Всички си задаваме този въпрос. Затова ние от Института за пътна безопасност създадохме вече една група, която ще извършва мониторинг върху всички подобни случаи, които предизвикват сериозен обществен интерес, защото искам да ви припомня, че през 2011 г., може би вече сме забравили, един младеж, който е син на прокурор, уби двама души на площад Ручей, които се разхождаха по тротоара. 7 години по-късно той получи условна присъда от година и половина. Такива случаи има безброй”, добави Милчев.
Милен Цветков загина в жестока катастрофа
Иван Тодоров от Асоциация на пострадали при катастрофи също коментира случая: „В рамките на досъдебното производство, което трае в момента, ще бъдат разпитани на първо място всички очевидци, на база техните показания и на база замерванията, които са извършени тук на място, а и огледите на самите автомобили и огледите върху тях – ще бъде изготвена т. нар. автотехническа експертиза, тя ще даде отговор на въпроса какво точно се е случило и как. Не само как е настъпил удара и по чия вина, а и скоростите , с които са се движили двата автомобила”.
Според адвокат Марин Марковски непременно ще се стигне до присъда след извършеното престъпление.
„Категорично ще има присъда, тя ще бъде осъдителна тази присъда при тези факти, присъдата няма да бъде галене, защото съдиите ще отмерят дължимото. По въпроса за увеличаването на наказателната отговорност, отговорът е много прост за специалиста – когато има една санкция от 3 до 15 години, съдията има прекрасната възможност да наложи 12 и 14 години“, заяви Марковски.
Вълна от съпричастност и призиви за справедливост
Той поясни, че съдът няма да има трудност при събирането на доказателства за престъплението. Според него размерът на наказанието е свързан именно със скоростта на движение на автомобила на 22-годишния Кристиан Николов. Тя ще бъде установена и благодарение на записите от иззетите камери в района.
Целия разговор чуйте във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!