Т ри години след началото на войната в Украйна българските политици изразиха различни позиции – от категорична подкрепа за Киев до призиви за мирни преговори. Докато едни настояват за продължаване на военната и хуманитарната помощ, други подчертават нуждата от дипломатически решения.
- Бойко Борисов
„България остава ангажирана с подкрепата за Украйна и нейния народ. Мирът трябва да бъде траен, справедлив и основан на международното право“, заявява лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във Фейсбук по повод третата годишнина от войната в Украйна.
"Преди три години Русия започна пълномащабна военна агресия срещу Украйна – война, която донесе хиляди жертви, милиони разселени и мащабни разрушения. Освен човешката трагедия, войната наруши и основни принципи на международното право и продължава да застрашава сигурността в Европа", посочва Борисов.
"Украинският народ показа изключителна устойчивост и решителност в защитата на своята независимост. Подкрепата за Украйна не е само въпрос на солидарност, а и на отстояване на принципите на суверенитет, териториална цялост и правото на всяка държава да определя собственото си бъдеще", заявява лидерът на ГЕРБ.
- ПП „Продължаваме промяната“
Нашата подкрепа за Украйна, както досега, трябва да продължи като част от една силна и обединена Европа, заявява съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и бивш премиер Кирил Петков в пост във Фейсбук.
„Само два месеца след началото на войната като министър-председател бях в Киев и Буча. Минавахме покрай блок като тези в Младост 4, само че преполовен от руска ракета. Спряхме и излязох да видя разрушението отблизо. Там, между взривените тухли и цимент, видях детска играчка, или това, което бе останало от нея – никога няма да забравя тази картина“, спомня си той.
„Подкрепата за свободата на Украйна не е просто политически акт - това е морален дълг към бъдещите поколения. Докато стоях там, пред разрушения блок в Киев, разбрах, че мълчанието пред агресията означава съучастие. А ние, българите, знаем твърде добре цената на свободата, за да останем безмълвни“, пише Петков.
„Аз съм горд, че в началото на войната България помогна на Украйна да се противопостави на агресора. Над 40% от всички снаряди, които Украйна използваше в първите дни, за да защити територията си, бяха произведени в България“, посочва бившият министър-председател.
„Идеята да замразим руските финансови активи също беше българско предложение и това днес дава сила на Европа да бъде на масата на преговори. Няма как да има "сделка" за мир, докато не се реши какво да се прави със замразените в Европа 210 млрд. евро руски авоари. Нека да не забравяме, че преди санкциите Русия изнасяше стоки и услуги за над 240 млрд. към Европа, така че европейският пазар е един от най-важните за Русия. Тези два фактора, превръщат Европа в основен фактор в решаването на конфликта“, посочва той.
„Горд съм, че бях част от този исторически момент, когато България удържа и на заплахата от спиране на руския газ и застана с високо вдигната глава от правилната страна на историята. Горд съм, че вече не сме зависими от руския газ, както и че изгонихме руските разузнавачи които работиха срещу интересите на България, която те определиха като “вражеска държава”, пише още Кирил Петков.
Той заявява, че българската армия не трябва да се праща по време на войната да се бие на фронта в Украйна, но подкрепата за Украйна трябва да продължи. „Аз бих насърчил европейските лидери да използват руските замразени средства за помощ на Украйна и нека изборът бъде даден на Русия: техните пари да бъдат използвани за оръжие срещу тях или, ако се съгласят на нормална мирна сделка, да бъдат използвани за възстановяването на Украйна. Независимо какъв вятър идва от САЩ, аз не бих подменил реалността, а тя е, че Русия е агресор и диктаторът е Путин“, пише Петков.
Според него мир, при който Русия ще си вземе заграбените земи като пълен победител, а САЩ да си вземат за поколения напред минералните ресурси на Украйна, е „дълбоко неморален и несправедлив“.
„Европа е силна. Европа е единна. Бъдещето на Украйна е в Европа. А Путин трябва да разбере, че сферите на влияние са част от миналото. Това е важно не само за Украйна, но и за нас! Да не забравяме, че руският военен ботуш неведнъж е стъпвал на българска земя и независимо от историческите събития, винаги е мечтал да държи нашите земи под свой контрол“, заявява Петков.
- Министерството на външните работи
На Украйна трябва да бъдат дадени надеждни и стабилни гаранции за сигурност, като незаменимо условие за устойчив мир. Това заявяват от Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница и отбелязват, че преди три години Русия започна непредизвикана и неоправдана пълномащабна война срещу Украйна.
На украинския народ трябва да бъде дадена възможност да изгради отново силна, издръжлива и демократична държава. Смелостта на Украйна трябва да надделее в тази война, допълват от ведомството.
От МВнР призовават Русия да се ангажира пълноценно с дипломатическите усилия за прекратяване на тази война и полагане на основите на траен и справедлив мир, в съответствие с Устава на ООН и принципите на международното право.
Не може да има преговори за Украйна без Украйна и Европейския съюз, отбелязват от МВнР. България заявява отново своята непоколебима подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници. Като член на Европейския съюз и съюзник в НАТО България потвърждава ангажимента си да подкрепя Украйна, посочват от МВнР.
Украинският народ преживя повече от хиляда дни на страдания и разрушения, защитавайки се от руската агресия. Мащабът на разрушенията, причинени от Русия, е огромен и недопустим в 21 век. В грубо нарушение на ключови принципи на международното право, Русия прибягна до умишлени военни действия срещу критична гражданска инфраструктура в Украйна, като атомни електроцентрали и язовири, пренебрегвайки напълно потенциалните тежки последици за околната среда и цивилното население далеч отвъд фронтовите линии, заявяват от външното ни министерство.
Човешката цена на войната е потресаваща. Десетки хиляди цивилни, включително деца, са убити или ранени. Милиони са принудени да напуснат домовете си. Хиляди невинни станаха жертви на насилствено разселване, незаконни отвличания и депортации, отбелязват още от МВнР.
- Росен Желязков
Министър-председателят Росен Желязков ще участва в конференция, с която ще бъде отбелязана третата годишнина от пълномащабната война на Русия срещу Украйна. Форумът се организира от украинския президент Володимир Зеленски, съобщиха от правителствената пресслужба.
Желязков ще препотвърди българската подкрепа за Украйна. В рамките на видеоконферентния разговор Желязков ще изтъкне също значението на това ЕС да остане единен и предвидим в цялостната си подкрепа за Украйна, се казва в съобщението.
България e последователно ангажирана с общите международни усилия в подкрепа на Киев, чрез предоставяне на всеобхватна помощ - политическа, военна, икономическа, финансова, хуманитарна и дипломатическа. До момента България, в рамките на своите възможности, е предоставила десет пакета военно-техническа помощ, съобразена с нуждите на Украйна, посочват от правителствената пресслужба.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Бивш помощник на принца на Уелс: Това е най-лошото състояние, в което съм го виждал
Мъск изпрати шокиращ имейл до милиони федерални служители със заплаха за съкращаване
Newsweek: Русия печели милиарди от изкопаеми горива въпреки санкциите
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!