Д оклад от Европейската комисия и проекторезолюция от Европейския парламент отекнаха силно в България през седмицата. В Доклада, комисията даде мнението си за върховенството на закона в 27-те страни членки, а в проекторезолюцията бяха изброени всички скандали от последната година в страната, като се настоява да продължи и мониторинга за съдебната реформа и борбата с корупцията в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка, и това да става паралелно с новия механизъм, който наблюдава всички държави.
„Резолюцията беше много разделяща в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред на Европейския парламент (LIBE). Видяхме, че тази резолюция беше съставена изцяло по предложение на социалисти, комунисти, зелени и частично либерали. От другата страна са десните политически сили: ЕНП, консерваторите. Виждаме, че такова разделение в Комисия правосъдие и вътрешен ред отдавна нямаше. ЕНП единодушно отхвърли тази резолюция. Отдавна не бях виждал такова единодушно гласуване на Европейската народна партия в точно тази комисия”, коментира пред NOVA евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев.
БСП поиска оставката на правителството заради доклада
Той отбеляза, че резолюцията няма законодателна сила и ако се приеме, тя би отразила мнението само на левия политически спектър в Европейския парламент.
„Докладът на ЕК е експертната оценка на Комисията. Резолюцията ще бъде политическата оценка на ЕС. Тя ще бъде насочена срещу определени практики и структури в страната. Тя не напада, а защитава България. Тя е за върховенството на закона”, смята евродепутатът от БСП Цветелина Пенкова.
Тя добави, че тази резолюция показва, че гражданите на Европейския съюз не са съгласни парите им да отиват в подкрепа на различни режими в Европа.
Доналд Туск изрази подкрепа за Бойко Борисов
„Нашата позиция винаги е била против подобни инструменти и доклади, защото те винаги ще бъдат политически оцветени. В други ситуации и правителства сме виждали как социалистите бранят друго правителство, което пък ЕНП казва, че е силно корумпирано”, посочи евродепутатът Ангел Джамбазки.
Той добави, че ЕС не може да се кара на държави, защото отговорността винаги е лична. Според него колективна отговорност за държава не може да има.
Ще стъпим твърдо върху препоръките на Венецианската комисия
„Това е резолюция, която не е законодателна. Тя ще даде мнението на лявата част на парламента. Това е мнението на крайнолевите. Същата тази комисия се произнесе и изпрати писмо още в края на миналата година мониторингът да бъде прекратен. Направи го лично председателят на ЕП г-н Сасоли”, добави Радев.
„Преди две седмици в същата тази Комисия по правосъдие и вътрешен ред имахме дебат за мониторинга и стана много ясно с комисар Вера Йоурова, че България е изпълнила препоръките, Комисията се чуди как да прекрати този мониторинг, защото пък Румъния не е изпълнила тези препоръки. В един момент ЕК каза: „Ние сме го наложили самостоятелно този мониторинг, но ще искаме становището на Парламента и Съвета. Да, ЕП даде своето становище вече преди 10 месеца, Съветът обаче каза, че даже не му е работа да дава становище”, посни Радев.
Емил Радев коментира и доклада на Европейската комисия за върховенството на закона като посочи, че в него препоръки няма, а е изцяло базиран на факти.
„Там се казва и къде има дефицити и трябва да се работи още. Дефицити за всяка една държава-членка, не само за България. Аз мога да кажа, че докладът е добър, защото по всички ония препоръки се работи в момента”, подчерта евродепутатът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!