12-годишното момче, настанено със съмнение за менингит в Столичната педиатрия, вече диша самостоятелно, съобщи за NOVA директорът на СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев" д-р Благомир Здравков.
12-годишното момче е прието с менингококова инфекция в София, състоянието му е тежко
Детето е с подобрени показатели, но остава в интензивно отделение. Очакват се резултатите от допълнителните изследвания, които да установят причинителя на влошеното му състояние. Към момента не се потвърждава менингококова инфекция.
То бе прието в Педиатрията в много тежко състояние. Няколко дни лекарите се борят да го стабилизират. Детето беше на апаратно дишане.
Какво представлява менингококовата болест?
Менингококовата болест е сериозна бактериална инфекция, причинена от бактерията Neisseria meningitidis. Този вид бактерии могат да причинят тежки заболявания като менингит (възпаление на мембраните, обграждащи главния и гръбначния мозък) и отравяне на кръвта (септицемия). Менингококовата болест може да прогресира бързо и да стане животозастрашаваща, ако не се лекува своевременно.
В ЕС/ЕИП средно всяка година се съобщават около 3 000 случая, въпреки че по време на пандемията този брой е намалял. От тях заболяването е смъртоносно при около 10 % от случаите.
Какви са симптомите на менингококовата болест?
- повишена температура
- силно главоболие
- скованост на врата
- гадене и повръщане
- чувствителност към светлина
- объркване или променено умствено състояние
- обрив (червен или виолетов обрив, който не избледнява при натиск)
- учестено дишане
- студени ръце и крака
- Важно е да се отбележи, че не всички лица с менингококова болест проявяват всички тези симптоми.
Менингококовата болест може да доведе до сериозни усложнения, включително:
- увреждане на мозъка
- загуба на слуха
- затруднения в ученето
- бъбречна недостатъчност
- септичен шок
- смърт
Как се разпространява менингококовата болест?
Менингококовата болест се разпространява чрез респираторни капчици от заразено лице. Тези капчици могат да се отделят чрез дейности като кашляне, кихане или близък личен контакт. Бактериите могат също така да живеят безвредно в гърлото и носа на някои индивиди, което ги прави носители, които потенциално могат да предават бактериите на други.
Кой е изложен на риск от менингококова болест?
Въпреки че всеки може да се зарази с менингококова болест, някои групи са изложени на по-висок риск, включително:
- кърмачета и малки деца
- юноши и младежи
- хора, живеещи в съжителство с лице, което страда от заболяването
- лица с определени медицински състояния, които отслабват имунната система.
- пътуващи до райони с висока честота на менингококова болест.
Как може да се предотврати менингококовата болест?
В ЕС са разрешени за употреба множество ваксини за защита срещу някои видове (серогрупи) менингококови бактерии. Ваксинацията се препоръчва главно за кърмачета и юноши в ЕС/ЕИП, където има различни програми за ваксинация. На хора от всяка възраст може да бъде препоръчано да се ваксинират или да получат наваксваща ваксина. За хората от определени рискови групи могат да бъдат въведени специфични препоръки за ваксинация.
Как се лекува менингококовата болест?
Менингококовата болест е спешен медицински случай, а незабавното лечение е от съществено значение. За лечение на инфекцията се използват антибиотици. Незабавната медицинска помощ може значително да подобри шансовете за положителен резултат и да намали риска от усложнения.