С ледродилната депресия е широко разпространено и потенциално тежко разстройство на настроението, което засяга приблизително 1 от 7 жени през първата година след раждането. Тя се дължи на комбинация от хормонални промени, генетично предразположение и фактори на околната среда, но до 50% от случаите остават недиагностицирани поради стигмата, свързана със състоянието, и нежеланието на пациентите да разкриват симптомите.
Често се проявява като постоянна тъга, ниско самочувствие, нарушения на съня, тревожност и трудности при свързването с бебето.
Ефективното разпознаване и управление на следродилната депресия са от съществено значение за оптимизиране на здравните резултати на родителя и бебето.
Какви са видовете следродилна депресия?
Съществуват три различни вида следродилни разстройства на настроението:
Следродилна криза
Следродилната криза засяга между 50 % и 75 % от хората след раждането. Ако преживявате такава, ще имате чести, продължителни пристъпи на плач без видима причина, тъга и тревожност. Състоянието обикновено започва през първата седмица (от един до четири дни) след раждането. Въпреки че преживяването е неприятно, състоянието обикновено отшумява в рамките на две седмици без лечение. Най-доброто, което можете да направите, е да намерите подкрепа и да поискате помощ от приятели, семейството или партньора си.
Следродилна депресия
Следродилната депресия е много по-сериозно състояние от следродилната криза и засяга около 1 на 7 нови родители. Ако сте имали следродилна депресия преди, рискът се увеличава до 30% при всяка бременност. Възможно е да изпитвате редуващи се възходи и падения, чести плачове, раздразнителност и умора, както и чувство за вина, тревожност и неспособност да се грижите за бебето или за себе си. Симптомите варират от леки до тежки и могат да се появят в рамките на една седмица след раждането или постепенно, дори до една година по-късно. Въпреки че симптомите могат да продължат няколко месеца, лечението с психотерапия или антидепресанти е много ефективно.
Следродилна психоза
Следродилната психоза е изключително тежка форма на следродилната депресия и изисква спешна медицинска помощ. Това състояние е сравнително рядко, като засяга само 1 на 1000 души след раждането. Симптомите обикновено се появяват бързо след раждането и са тежки, като продължават от няколко седмици до няколко месеца. Симптомите включват силна възбуда, объркване, чувство на безнадеждност и срам, безсъние, параноя, заблуди или халюцинации, хиперактивност, бърз говор или мания. Следродилната психоза изисква незабавна медицинска помощ, тъй като съществува повишен риск от самоубийство и опасност от увреждане на бебето. Лечението обикновено включва хоспитализация, психотерапия и медикаменти.
Рискови фактори за следродилна депресия
Факторите, свързани с висок риск от развитие на следродилна депресия, включват:
Психологически: лична история на депресия и тревожност, предменструален синдром, негативно отношение към бебето, нежелание за пола на бебето и история на сексуално насилие
Акушерски рискови фактори: високорискова бременност, хоспитализация по време на бременност и травматични събития по време на раждане, които включват спешно цезарово сечение, вътреутробно преминаване на мекониум, пролапс на пъпната връв, преждевременно раждане или новородено с ниско тегло и нисък хемоглобин
Социални фактори: Липса на социална подкрепа, домашно насилие под формата на съпружеско насилие (напр. сексуално, физическо или вербално), тютюнопушене и млада възраст на майката по време на бременност
Начин на живот: лоши хранителни навици, намалена физическа активност и упражнения, дефицит на витамин В6 (чрез превръщането му в триптофан и по-късно в серотонин, което от своя страна влияе на настроението) и липса на сън;
Фамилна анамнеза за психични разстройства: Последните проучвания показват, че фамилната анамнеза за психиатрични разстройства е рисков фактор за развитие на следродилна депресия. Този повишен риск вероятно се дължи на генетични фактори и фактори на околната среда по време на детството и по-късен живот, свързани с липсата на социална подкрепа.
Следродилната депресия се диагностицира, когато поне 5 депресивни симптома са налице в продължение на поне 2 седмици.
Ето кои са най-често срещаните симптоми:
- Депресивното настроение е налице през по-голямата част от деня
- Загуба на интерес или удоволствие през по-голямата част от деня
- Нарушения на съня (безсъние или хиперсомния)
- Психомоторно забавяне или възбуда
- Безполезност или чувство за вина
- Загуба на енергия или умора
- Суицидни мисли или опити за самоубийство и повтарящи се мисли за смърт
- Нарушена концентрация или нерешителност
- Промяна в теглото или апетита (напр. промяна в теглото с 5 % за 1 месец)
Следродилната депресия засяга родителите и бебето и може да доведе до хронично депресивно разстройство, ако не се лекува. Дори ако се лекува, може да бъде риск за бъдещи епизоди на голяма депресия. Освен това следродилната депресия е стресиращо събитие за цялото семейство, тъй като децата също могат да бъдат засегнати. Децата на родители, които имат нелекувана депресия, могат да развият поведенчески и емоционални проблеми, включително забавяне на езиковото развитие, което често се наблюдава, проблеми със съня, затруднения с храненето, прекомерен плач и разстройство с дефицит на вниманието/хиперактивност.
Как се лекува следродилната депресия?
Следродилната депресия се лекува по различен начин в зависимост от вида и тежестта на вашите симптоми. Възможностите за лечение включват лекарства против тревожност или антидепресанти, психотерапия (терапия за разговори или когнитивно-поведенческа терапия ) и участие в групи за подкрепа и др.
Тази статия е създадена с информативна цел. Ако Вие или Ваш близък има въпроси и здравословни проблеми - посъветвайте се с лекар!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!