С лужителите на "Бургаски корабостроителници" АД, които бяха съкратени преди дни, са били привикани да се подпишат върху заповедите си за освобождаване в присъствието на въоръжена охрана.
Това стана ясно от репортаж в предаването "Здравей, България" на Нова ТВ.
По думите на служителите охраната била командирована за два месеца от столицата.
Павлин Васков – директор на Инспекцията по труда в Бургас, призна, че от медията разбира, че заповедите са връчени по този начин. Според него обаче е "странно да се упражнява по този начин някакъв психически натиск".
Васков каза, че регионалната инспекция по труда е започнала проверка по сигнал на бюрото по труда за 85 съкратени работници от дружеството.
Още на другия ден реагира мой екип. Дошли са тук на място, но основната сграда е била заключена и се наложило да търсим съдействие от органите на МВР, за да проникнем на територията на предприятието. В крайна сметка се установило, че сградата е абсолютно празна, разказа Васков.
До този момент контакт с новото управление на дружеството няма. Последният контакт с негов представител бе през ноември, когато отново ни сезираха за неизплатени заплати на служителите за септември и октомври. Тогава е съставен протокол за изплащане на заплатите със срок до днес. Ако това не бъде изпълнено, от утре собственикът ще подлежи на наказание, каза Васков и увери, че ще настоява за максималния размер на глобата, който е 10 хил. лв. за всеки отделен случай.
Общата сума от наложената глоба обаче не може да бъде използвана за изплащане на работните заплати.
"Дължимите заплати трябва да бъдат дадени от предприятието. Държавата ще даде обезщетенията, които се полагат въз основа на трудовия стаж на всеки по отделно. Този процес започна още миналата седмица”, обясни областният управител на Бургас - Павел Маринов.
Омбудсманът на града Т. Атанасов каза, че е в случая с "Бургаски корабостроителници" има грубо нарушение на принципите на трудовото законодателство и нарушаване на трудовите и гражданските права на служителите. Когато работодател изпадне в състояние на неплатежоспособност или му предстои мерки за масово съкращаване, той трябва да започне диалог със служителите и социалните партньори 45 дни преди събитието, а 30 дни преди това трябва да информира Агенцията по заетостта. И едва тогава да пристъпи към масово уволнение.
Той е сигнализирал изпълнителните директори на Главната инспекция по труда и Агенцията по заетостта, както и прокуратурата.
Кметът на Бургас Димитър Николов каза, че ще иска спешни разговори с новите собственици на корабостроителницата в града. Той ще настоява те отново да назначат на работа съкратените работници.
Междувременно работниците не са получавали заплати от септември и не могат да покриват кредитите си. Тази сутрин част от тях отново се събраха пред вратите на затвореното предприятие и заявиха, че вероятно ще преминат към блокиране на кръстовища в града, за да бъдат чути.
За 15,00 ч. днес е насрочена среща между работниците, началника на Инспекцията по труда в Бургас и областния управител. На тази среща се очаква да се появи и изпълнителният директор на "Бургаски корабостроителници" Диян Дянков.
Вижте повече лични истории и мнения на служителите във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!