Р еспираторните заболявания и студовите алергии са само част от проблемите, с които се сблъскваме, когато температурите тръгнат надолу.
„В момента все още няма грипни вируси, но има вируси, които циркулират в обществото. Когато стане малко по-хладно, едните вируси се променят с други. Сега започват да настъпват тези, които предизвикват инфекции на горни и долни дихателни пътища”, обясни д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар пред „Събуди се” по NOVA.
„При децата оплакванията са температура, упорита кашлица и постоянни хреми. При малките има склонност да прерастват в бронхиолити. В някои случаи дори се налага хоспитализация”, каза още тя.
По думите й хората боледуват повече, защото са подложени на системен стрес, хранят се нездравословно, нямат време за спорт и разходки навън, не се набляга на храненето с плодове и зеленчуци.
Очакванията са за четири грипни вируса да ни атакуват. Новите грипни щамове са „Сингапур” и „Колорадо”. Очакват се и вече познатите от миналата зима „Мичиган” и „Пукет”.
„Висока температура, болки по мускулите, губиш сили. Много често се започва с гърлобол и суха, непродуктивна кашлица”, обясни проф. Тодор Кантарджиев.
Очаква се вирусите от тип „А” да преобладават този сезон. При тях боледуват повече възрастни хора, а усложненията са предимно инфекции на белия дроб. Грип от типа „В” се разпространява основно сред млади хора, а заразата често атакува нервната система.
Първите случаи на грип вероятно ще се появят у нас през втората половина на ноември. Според лекарите обаче тук вече циркулират сезонните респираторни вируси, които са с много по-леки симптоми и не водят до сериозни усложнения.
„Когато е по-студено, лигавицата на носа, както и кръвоносните съдове се свиват. Защитните сили спадат. Затова неправилно казваме „настинка”. Фактически ниската температура е предпоставка да лепнем някоя вирусна или бактериална инфекция”, поясни още проф. Кантарджиев.
За разлика от грипа, сезонните вируси обикновено се карат на крак и рядко дават усложнения. И в двата случая обаче е добре да подготвим организма си за заразите, като се храним с повече зеленчуци и плодове и се движим активно всеки ден.
Специалистите препоръчват рисковите групи да се ваксинират, а здравните власти планират от догодина да осигурят безплатна имунизация за хората над 65 години. Лекарите напомнят – ако все пак се разболеем, самолечението може да бъде особено опасно.
„Когато става въпрос за чисто вирусна инфекция, какъвто на 90% е грипът, антибиотиците нямат никакво място. Не само че няма да помогнат, а напротив - могат и допълнително да прибавят симптоми от раздразване на гастроинтестиналния тракт”.
Това каза в интервю за Агенция „Фокус” главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев вчера. Според него практиката да се продават антибиотици без рецепта е печеливш механизъм на аптеките, но не трябва да бъде за сметка на хората.
„И тази година бихме могли да очакваме различни щамове. За разлика от преди, когато винаги грипните вируси от тип А предизвикваха епидемията, последните няколко години сме свидетели на паралелна циркулация – и на В, и на А щамове. Може би това накара и производителите от 3-валентни да минат към 4-малентни ваксини, така че да е максимално широк спектърът на защита”, поясни д-р Кунчев.
Той уточни, че през януари ще бъде пикът на грипната епидемия и трябва да се предприемат антигрипни препарати навреме. Д-р Кунчев посъветва хората, които са със слаба имунна система и често боледуват, да се имунизират. Той обясни, че трябва да разполагаме с две-три седмици преди срещата с вируса, за да може да предприемем необходимите мерки.
„Много е важно да бъдат приети навреме, тъй като тези от тях, срещу които вирусът не е изградил резистентност и са ефективни, са единственото ни средство при вече появило се заболяване. При започващо заболяване, ако в първите 48 часа се приеме антивирусен препарат, той ще има добро и силно действие. Ако се опитаме да го взимаме чак, след като сме развили всички симптоми с висока температура и сме легнали на легло от седмица, тогава не може да очакваме, че ефектът му ще е добър“, обясни д-р Ангел Кунчев.
СЗО: Антибиотиците могат да убият, ако не се взимат, или се прекалява
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!