В исоките цени на тока у нас създават огромни проблеми и редица притеснения пред бизнеса. Без значение дали става въпрос за малки семейни фирми или големи производствени фабрики.
Домусчиев: Цената на тока е 1 евро в Германия, 63 евро в България
Славин Янакиев, който е собственик на предприятие в Стара Загора посочва, че от началото на 2020 г. средната цена е 52 евро за мегават час. За сравнение - в Германия, за същия период от време, цената е 32 евро, във Франция пък - 35 евро.
"През последните почивни събота и неделя цената в Германия беше дори под 2 евро, а във Франция около 14 евро. У нас - 63 евро. Това са несравнимо високи цени. Имаше моменти, в които достигнахме 130 евро", споделя Янакиев пред NOVA.
По думите му това не били единични случаи. Такива високи пикове се наблюдавали многократно.
Цената за киловатчас у нас беше 63 евро, докато в Германия - 1,5 евро. Това сравнение направи председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.
В други развити индустриални държави като Франция и Испания токът също беше драстично по-евтин - съответно 14 и 30 евро. Това показват данните за цените ден напред на борсата за електроенергия в Европа.
Красимир Дачев: Решението за ТЕЦ „Марица Изток 2” е странно
"Тези високи цени, тази несигурност и непрогнозируемост убиват останала индустрия в страната. Независимо дали става за малки семейни фирми или големи производствени фабрики, като нашата", допълни още Славин Янакиев.
Той обясни, че пиковете били много. Имало сделки за над 300 лева, които били по над 150 евро. Изчисленията показвали, че цена над 40 евро за мегаватчас кара предприятията да работят на минус.
Какво се случва с "ТЕЦ Марица Изток 2"
"Вече втори месец работим на загуба. За това, че средната цена е 2 евро. Тя се формира на база различни цени, които в много случаи надскачат 130 евро. А ние сме длъжни да ги купуваме, тъй като производственият ни процес е такъв, че не можем да избираме кога да работим и кога не. Просто сме длъжни да го купуваме", коментира още бизнесменът.
Но е категоричен - загубите, които понасят били огромни и търпението им вече се изчерпва.
"Работниците напускат фирмите, напускат и България. Те искат възнаграждения, равни на тези в Западна Европа. Ние от своя страна също искаме да им ги дадем. Но цената на основна суровина, каквато е електроенергията, е два пъти по-скъпа отколкото в Германия. В някои случаи дори 30 пъти по-скъпа", казва Янакиев.
DW: Ток, вода, парно: Колко плащат в България и в Германия
И пита защо цената на електроенергията ни трябва да бъде по-висока, отколкото в Западна Европа? Къде е логиката?
Първенци сме в Европа по цена на борсовия ток
"Превърнахме се в брокери на тази независима българска енергийна борса, в която цените скачат със стотици проценти. Неясно за нас защо. Няма как да въздействаме. Единственото, което можем да направим е да се занимаваме с производството си. И да подтикнем хората да излязат на улицата, да протестираме. Очевидно само така ще се обърне внимание на проблема. Чувстваме се ограбени", заяви още Янакиев.
Той отбеляза, че това, което иска бизнесът е пазарът на т.нар. свободна енергийна борса "да стъпи на някаква здрава логика и цената на тока да бъде съизмерима с тази в държавите в Западна Европа.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!