„В момент на пандемия и работа от вкъщи, процесът по контролиране е по-скоро на работещия. Много фирми имат изградени много добри практики за следенето на този процес. Всеки с интернет може да бъде достъпен от свой коледа, работодател и клиент. Задачи могат да му бъдат поставяни и след работно време”.
Това заяви в ефира на „Събуди се” по NOVA експертът по трудово право към КНСБ Тодор Капитанов.
НС увеличи възможността за извънреден труд
Той добавя, че в много фирми в Германия ограничават достъпа на служителите си след работно време и те няма как да бъдат натоварени с допълнителни задачи.
При работа от вкъщи или онлайн по никакъв начин не се губят обичайните права на работниците, подчерта експертът.
По неговите думи в ЕС се подготвя директива, която гласи, че работещият няма да носи наказание или друга отговорност, ако не реагира на дадена задача извън работното си време.
Гешев и КТ "Подкрепа" заедно ще се борят с нарушенията на трудовите права
„Болничният се констатира от лекарите. Това не зависи само от желанието на човека. Ковид - обстановката дава няколко допълнителни неща за работодателя и работника. Работодателят може да изпрати в отпуск всеки един и той няма право да откаже. Работникът също има право да поиска почивка, без да може да им бъде отказано, ако отговаря на определени условия”, посочи Капитанов.
„Има доста работодатели, които задължават и дори заплашват работниците, за да се ваксинират. Това е дискриминация. Потърпевшият трябва да подаде жалба в Комисията за защита от дискриминация. Аз искам да апелирам работодателите, които имат желание да опазят живота и здравето на хората, нека стимулират работещите”, заяви Капитанов.
Повече по темата гледайте във видеото
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!