С лед голямата буря, която удари Северна България, започва огледът на щетите от бедствието. На много места по поречието на река Дунав има пострадали сгради, десетки паднали дървета и отнесени покриви, предаде NOVA.
В ситовското село Искра пострада покривът на училището. Там 130 ученици излизат в принудителна ваканция. От покрива на училището са хвърчали огромни късове ламарина. Вятърът е бил изключително силен и ги е разпилял на 20-30 метра. Изолационната вата на сградата на училището също е из целия двор. За щастие няма пострадали.
„Взехме решение за прекъсване на учебния процес, тъй като първо трябва да се гледа здравето на децата. Трябва да почистим падналите ламарини”, заяви кметът на Община Ситово Сезгин Алиибрям.
„Трябва да разчистим терена около училището. В класните стаи засега няма течове, така че учебният процес може да започне на 7-ми май”, каза директорът на училище "Стефан Караджа" в село Искра Нурел Мустафа.
Целият сграден фонд на общината е застрахован. Очакват се вещи лица, които да направят оценка на щетите.
Според кмета на Искра Вилдан Мемиш пострадали са множество сгради в селото. „На изцяло нова кравеферма целият покрив е снет. Ламарините на църквата, която е една от най-големите в Североизточна България, също са смъкнати. Имаме цех за туршия – на него също целият покрив е смъкнат. Най-тежко е състоянието на училището”, посочи тя.
За 2018 г. в Европа са регистрирани над 600 случая на водни смерчове и вихри над сушата. Само преди 2 дни в Румъния имаше торнадо, което обърна цял автобус.
„И в България се наблюдават смерч или торнадо. Най-честите райони, в които може да се очаква такова нещо са Централна България, Югозападна и Североизточна”, обясни Анастасия Стойчева от НИМХ пред "Здравей, България" по NOVA.
Специалист в БАН е изследвал над 50 случая през годините.
Тя припомни, че през 1956 г. хижа Кумата на Витоша е разрушена от торнадо. А през 1989 г. в село Бохот, Плевенско, 144 къщи са напълно разрушени, а много други са били частично повредени.
„Това не е нещо, което не се наблюдава в България. Източната част на Румъния благоприятства развитието на торнадо”, заяви Стойчева.
По думите й в България се е наблюдавало торнадо до над 300 км в час.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!