К акви са политическите сценарии след предсрочния вот – темата коментира бившият конституционен съдия Румен Ненков в студиото на „Здравей, България”.
"Предстои президентът да проведе консултации с всички избрани политически партии.
След тях той трябва да възложи мандат за кандидат за министър-председател, излъчен от „Има такъв народ”. Проблемът е, че техният кабинет може и да е готов, но формално няма парламент, няма положена клетва от народните представители и няма решение на парламентарната група. Действително всичко е задкулисно – аз не съм народен представител, но съм човек в сянка, който управлява. Това е задкулисието, това не е политическият начин на управление на една държава”, каза той.
"В момента, в който народните представители положат клетва,
служебното правителство е длъжно да подаде оставка. Ако не се излъчи правителство, президентът пак разпуска парламента и назначава ново служебно правителство”, посочи още той.
„Големият парадокс е, че президентът не може да разпуска Народното събрание
в последните 3 месеца от мандата си - т.е. връщаме 3 месеца от 19 януари назад. Има решение на Конституционния съд, че конститутивният момент за началото на мандата на народните представители е полагането на клетва, аналогично е за президента. Имаме време за още едни избори".
"В момента има достатъчно време за консултации и за това да се завърти рулетката до края на месеца.
Ако на 1 август имаме неуспешен мандат, има още 2 месеца, в които трябва да имаме избори. Вече едва тогава на следващия парламент, ако се получи същото, съществува възможност да се проведат президентски избори с назначено от президента служебно правителство", обясни Румен Ненков.
Запитан дали е възможно да има избори „2 в 1”,
при които президентът подготвя собствените си избори, в които участва, Нинков отговори: "Въпрос на изчисления е. Хипотетично не е невъзможно".
Темата за това какво се случва след резултатите от изборите
- коментираха и известни социолози и политолози у нас в ефира на "Здравей, България".
"Веднага се напълни с конспиративни теории.
На секундата. Дългата ръка на Доган, дългата ръка на президента. Кой ли не се оказа с дълги ръце. Нищо подобно няма". Така социологът Андрей Райчев коментира ситуацията, пред която са изправени политиците и България след изборите.
"Очакването трите партии на протеста да бъдат заедно беше поддържано,
за да се говори, че те могат да имат мнозинство. Това беше несбъднатата мечта. Една илюзия на протестните партии, че могат да постигнат парламентарно мнозинство", смята политологът проф. Румяна Коларова.
"Смятам, че намеренията на Слави Трифонов са били той да предложи кабинет,
който би могъл да бъде подкрепен. Това, че по-малко от 24 часа преди окончателните резултати, той обяви състав, всъщност е политическа логика, която Трифонов следва от началото на политическата му кариера", е мнението на политолога Слави Василев.
По думите на Василев, логиката на лидера на „Има такъв народ” е, че той не желае да влиза в договорки. Отбеляза обаче, че българският парламентаризъм не работи така.
"Политическите формации, дори тези, които принадлежат към т.нар. протест,
са безкрайно разочаровани от подхода на Трифонов, който не ги покани на преговори. Това ги кара да вземат една неефективна за техните интереси позиция, която ще хвърли кабинета на Трифонов в небитието", уточни той.
Ако това се случи, Василев е на мнение, че вероятността да се отиде на нови парламентарни избори е много голяма.
Повече по темата вижте във видеото.
Премиерът Янев с коментар за резултатите от изборите
100% обработени протоколи: "Има такъв народ" печелят изборите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!