Е кип от 27 души, членове на Националната асоциация на доброволците в Република България, заминаха за пострадалите от земетресението в Турция райони. Това съобщи ръководителят на групата Георги Влайков за БТА.
По думите му от Пловдив са заминали около 15 души, а останалите са от София и други градове в страната.
След трусовете в Турция: Как всеки желаещ може да помогне на пострадалите
В екипа влизат доброволци от "Пещерно спасяване - България", формирование "Мей дей", "Пловдив 11" и "Аварийно спасяване" - Пловдив.
"Някои колеги имат опит, други сме обучени и сме преминали курсове за оказване на помощ при земетресения", обясни Влайков, който е парамедик. Заминават още лекари и всякакви специалности на възраст от 20 до 50 години.
"Всички сме гледали снимки и клипове, има много разрушени сгради, изчезнали, а бройката на загиналите скача всеки час", отбеляза доброволецът.
Мощното земетресение в Турция: Защо е толкова опустошително
По думите му ситуацията е сложна, никой не знае какво се случва в Сирия. "Отиваме да упражним това, за което сме тренирали толкова години", коментира Влайков.
Доброволците са предупредени и са подготвени за изключително зимни условия.
"Ще работим на 24-часов режим на смени, защото времето е ценно в такива случаи", допълни доброволецът.
Екипът тръгна от Пловдив в 11:00 часа. Ще пътуват с четири буса и два високопроходими джипа. Заминават с много медицинско оборудване и консумативи, спасителна техника, микрофон за акустично издирване при земетресения, който се използва специално за откриване на хора под развалини.
България беше първата държава от Европейския съюз, която откликна на апела за оказване на спешна помощ за спасяване от драматичното земетресение в Турция, каза по-рано посланикът на България в Турция Ангел Чолаков пред български журналисти в град Адана, Южна Турция.
"Шок и ужас в Турция и Сирия": Западни издания коментират мощните земетресения
Той посочи, че в късния следобед в понеделник са пристигнали два самолета Спартан с 15 души от аварийната дирекция към Столична община, екип от четирима лекари от Военномедицинска академия, две линейки с висока проходимост, а в 2:30 ч. сутринта са пристигнали още два самолета Спартан със спасители и кучета.
Искендерун все още има безследно изчезнал сънародник, като спасителните работи продължават и все още с него не е установена връзка. Той е български гражданин с двойно гражданство.
Посланик Чолаков каза, че в момента Адана е един от градовете с най-малко разрушения, като в населеното място има 11 разрушени сгради, жертвите са около 60, а ранените са около 850.
Първите екипи – общо 19 души, моментално след пристигането си заминаха за обектите, в момента се работи на два обекта в района на Адана. Най-големите разрушения са в Пазарджък, Кахраманмараш и Газиантеп, изтъкна Чолаков.
Той посочи, че атмосферата в Турция вчера е била драматична, като хората са уплашени и тъжни, но същевременно имат пълно доверие на властите си.
В Адана разрушенията са малко на брой, но доста сериозни по своя обем, каза посланик Чолаков, като добави, че българските спасителни екипи са работили на два обекта и днес продължават.
Надпреварата с времето и със студа продължи цяла нощ в Турция и съседна Сирия за издирване на оцелели изпод развалините на рухналите от силните земетресения сгради в двете страни, обобщава Франс прес.
От 2000 г. до днес: Едни от най-смъртоносните земетресения в света
Спасителните операции протичат при валежи от сняг или проливен дъжд. В тях участват хиляди спасители, подпомагани и от екипи, пристигали вече от чужбина.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган съобщи, че призивът на Турция за помощ е бил чут от 45 страни, които са предложили съдействие.
Ново силно земетресение с магнитуд над 7 по Рихтер в Турция
Сирия също отправи призив за помощ, но засега той бе чут основно от Русия. Израел също съобщи, че откликва на сирийската молба за помощ, предадена й чрез трета страна. Иран също каза, че ще съдейства. ООН обяви, че подкрепа ще окажат екипите му на място, а 3000 доброволци на "Белите каски" също участват в издирвателните операции в Сирия.
Вчера бяха регистрирани най-малко 185 вторични труса след двете силни земетресения с магнитуд 7,8 и 7,5. Силен вторичен трус имаше и тази сутрин в 6,13 ч. местно време. Той беше с магнитуд 5,5 и епицентърът беше на 9 километра от Гьолбашъ, в Южна Турция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!