В ицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева е изразила на заседанието на Съвета "Общи въпроси" на ЕС позицията на България, че можем да одобрим преговорната рамка с Албания, но на този етап не можем да подкрепим проекта на преговорна рамка с Република Северна Македония.
"Изразих позицията на България, че ние можем да одобрим преговорната рамка с Албания, защото смятаме, че са изпълнени голяма част от условията, поставени в решението от март. България на този етап не може да подкрепи проекта на преговорна рамка с Република Северна Македония и в тази връзка и провеждането на първата междуправителствена конференция", съобщи Захариева в изявление пред журналисти, след като приключи разглеждането на точката за разширяването на видеоконферентното заседание на Съвета.
Захариева уточни, че на днешния съвет решения не могат да се вземат, а точката е била включена като предоставяне на актуална информация от страна на германското председателство и обсъждане за състоянието на преговорната рамка с Република Северна Македония и Албания.
Външният ни министър посочи, че предложеният проект на преговорната рамка с Република Северна Македония не отразява българските искания и не може да бъде подкрепен в настоящия си вид.
Позицията на България се основава върху рамковата позиция на парламента, която повече от една година е известна в публичното пространство, включително и на колегите от Република Северна Македония, отбеляза Захариева.
Тя припомни, че България е настояла в преговорната рамка да залегнат три условия - първо, придържането към формулата за езика от 1999 г., потвърдена и с договора от 2017 г., пътна карта за изпълнение на договора от 2017 г., както и много ясен текст, че няма да се поддържат претенции за македонско малцинство в България. Все още тези условия не са включени в проекта на преговорна рамка, посочи българският външен министър.
Ние винаги сме отворени за продължаване на разговори и намиране на решения, но когато се водят преговори, са нужни две страни, подчерта Екатерина Захариева.
По време на заседанието тя е припомнила колко усилия е положила България по време на председателството си на Съвета на ЕС да върне темата разширяване в дневния ред на ЕС. Захариева отбеляза още, че в решението от март за започване на преговори има изричен текст за осезаем напредък по изпълнение на договора за приятелство и добросъседство. Ние не смятаме, че има осезаем напредък по изпълнение на този договор, коментира тя.
Захариева подчерта, че българското правителство е отворено за разговори. И много ми се иска да се влагат повече усилия в провеждането на преговорите, отколкото в очерняща кампания срещу България, допълни външният ни министър. Смисълът на подготовката за членство и на разширяването е да направи съюза по-силен, а, ако на масата на ЕС има нерешени двустранни въпроси, това няма да направи съюза по-силен, заяви Екатерина Захариева.
Тя посочи, че постигането на добросъседство е от интерес преди всичко за гражданите на държавата кандидат. Това трябва да е цивилизационен избор, той не трябва да става, защото искаш нещо от съседна държава, допълни министърът. Както и останалите реформи, така и добросъседството трябва да се прилага на практика, а не само да се приемат и одобрят едни текстове, отбеляза Захариева.
Тя е запознала колегите си с двустранните разговори между София и Скопие и е изразила благодарност за усилията, които полага германското председателство на Съвета на ЕС и комисарят по разширяване.
Република Северна Македония ще има място в Европейския съюз тогава, когато тя е готова. В момента България не счита, че тя е готова.
Това заяви по-рано днес пред БНТ вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева преди днешната онлайн среща на Съвета по общи въпроси, на който държавите от ЕС трябва да обсъдят предложените преговорни рамки за присъединяване на Северна Македония и Албания.
По думите й на този етап София не може да подкрепи преговорната рамка на Скопие за Еврочленство, тъй като от македонска страна не са изпълнени заложените в Договора за приятелство условия.
"Не е сега дебатът за започване или незапочване на преговори. Ние многократно сме изразявали позицията, когато сме обсъждали преговорната рамка, че докато не видим нашите притеснения в нея… Те са много прости, те са три неща основни – придържане към формулата за езика от 1999 г., после потвърдена 2017-а, пътна карта за изпълнение на договора, която да се наблюдава в целия преговорен процес, и изричен текст, че няма да се поддържат под никаква форма претенции за македонско малцинство в България", каза Захариева.
България продължава да бъде поддръжник на разширяването на ЕС и тук не става дума за извиване на ръце, заяви българският дипломат номер едно.
"Вицепремиерът посъветва съседската държава да не се отказва при първата трудност, която среща по пътя – одобрението на преговорната рамка. Тепърва предстоят трудностите, процесът не е лесен. България също мина по такъв път", каза още Захариева.
"Тогава, когато утихнат страстите, включително и в България, и се започне да се мисли не толкова емоционално, когато спрат да се придържат към изграждането на държава, основана единствено и само на антибългарската идеология – тогава ще получат много повече", коментира още Захариева.
"Българската дипломация не може да си позволи да води политика на очерняне на друга държава, каквато за съжаление виждаме, че Скопие води. Ние сме държава, член на Европейския съюз", подчерта Захариева.
Министърът каза, че ще отиде в парламента и ще отговаря на поставените депутатски въпроси относно РС Македония, след като миналия петък участието й в парламентарния контрол бе отложено заради пътуване извън страната.
Днес в Брюксел вероятно няма да бъде одобрено начало на преговорите на Северна Македония с ЕС,
но надеждите са, че все още има шансове това да се случи през декември, пише вестник "Вечер".
На днешната среща на министрите по европейските въпроси на страните от ЕС в Брюксел най-вероятно няма да има позитивен изход за македонските стремежи за начало на преговорите да членство. Решение с България ще се търси през декември, пише изданието.
Новината от Берлин съобщи премиерът Зоран Заев в дебат, след като получи наградата за човешки права на фондацията "Фридрих Еберт", допълвайки, че разговорите с България ще продължат и в предстоящия период и надеждата е, че решение ще може да се намери още през декември, пише изданието.
Вероятно няма да получим добри новини от Съвета по общи въпроси в Брюксел, каза вчера Заев, добавяйки, че нямаме алтернатива за членство в ЕС и каквото и да се случи, ще продължаваме по европейския път, пише скопският вестник.
Заев в своето обръщение не спомена директно българската блокада, но посочи, че няма намерение да преговаря за правото на самоопределение.
"България вместо да блокира, да покаже истинско приятелство", пише в заглавие "Независен весник", като цитира лидера на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.
Коалицията за обновление на Македония се противопоставя на промени в конституцията и иска признаване на македонското малцинство (в България), уважаване на македонската история и нейната специфичност.
Също така коалицията иска от Република България да не блокира европейското бъдеще на държавата, а да подкрепи и да покаже истинско приятелство между гражданите на двете държави, пише изданието, като цитира изявления на председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски след среща на коалицията снощи.
Едно от решенията на коалицията е, че тя твърдо застава зад конституционната клауза за антифашисткия характер на народноосвободителната борба и остро се противопоставя на промените в конституцията, които ще означават отричане на антифашисткия характер на народноосвободителната борба, пише скопският вестник.
Проф. Андрей Пантев: Така македонците доказват, че са българи
Скандал с Македония, Заев обвини България
София и Скопие ще търсят общо решение
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!