С едемгодишен кайман Чочко е атракцията в столичен магазин за акваристика и тераристика.
Мястото му е безопасно както за самия него, така и за околните. За разлика от крокодила, намерен в столичния квартал „Ботунец“, който живееше в издълбан ров с вода, за Чочко има осигурен дом, максимално близък до естествената му среда. За каймана се грижат специалисти, които добре познават навиците на тези влечуги.
(Във видеото може да научите повече за: Сагата с Кроко приключи: Местят крокодила в Софиийския зоопарк)
"Колкото и миловидни да ни се струват, трябва да знаем, че дивите животни може и да са опасни и природата при тях взима превес", потвърждава и Костадин Кузмов, специалист по акваристика и тераристика.
Той разказа, че за всяко животно има набор от минимални изисквания за отглеждане, с които не бива да се прави компромис. Кузмов се е запознал с казуса с крокодила от „Ботунец“ и изрази съмнения дали голямото животно е отглеждано правилно.
Екзотичните животни привличат, но се нуждаят от специални грижи
За всяко животно, особено в тераристиката, има специфични условия, необходими за неговото добро отглеждане, разказа той. И сподели, че при кадрите за крокодила му е направило впечатление, че условията не изглеждат добри, като например липса на филтрация на импровизираното езеро, което е било и малко като размер. Кузмов подчерта, че е имало отворено, незащитено, пространство за отглеждане при крокодила.
"Нямам представи и с какво е хранено и дали е водено на ветеринарен лекар, добави той. За да гледаме добре животни, първо трябва да им осигурим добра среда. Не може просто да ги вземем и след това да мислим къде ще го гледаме", обясни Кузмов.
Хубаво и интересно е да гледаме екзотично животно, но колкото по-екзотично е то, толкова по-сложно е за отглеждане, предупреди експертът. Вземайки предвид казуса с крокодила, Кузмов обърна внимание, че специалистите по грижи на такъв тип животни не са много и да могат при проблем да реагират. Според аквариста хората, дори да не отглеждат животни, е добре да са запознати с техните базови характеристики и да правят разлика между видовете. Така например посетителите в магазина с изненада разбират, че Чочко не е малък крокодил, а кайман. Научават също, че животното не е препарирано, а просто през по-голяма част от ежедневието си пести енергия и е статичен.
"Поласкан съм, когато дойдат родители с деца и им обяснят, че Чочко е кайман, а не крокодил", коментира Кузмов.
Чочко - кайман на Кювие
Чочко е кайман на Кювие, влечуго от семейство Алигаторови. Този вид обитава северните части на Южна Америка, разпространен е в Боливия, Бразилия, Колумбия и др. Обитава основно бързотечащи потоци и реки. Това е най-малкият вид от цялото семейство, който достига до 1,5 м. дължина в природата. Носи името на френския естествоизпитател Жорж Кювие, който го класифицирана през 1807 г., пише на информационната табела.
"Терариумът е с необходимите размери, с добра филтрация, със специален нагревател за температура на водата между 24 – 28 градуса", разказа Костадин Кузмов.
Температурата в терариума трябва да е между 30 и 34 градуса през деня, за да може кайманът да се затопля. Трябва да има достатъчно вода, но и сухо пространство, на което животното да излиза и да си почива. Движенията му през деня са изключително малко, обясни специалистът и добави, че най-често се движи в дните на хранене – два пъти седмично. Храната му също е приготвяна по специален начин. За да се чувства като на свобода, гледачите дават храната на Чочко по-нависоко, за да може той да се разтегне и да я хване.
Чочко не се продава, той е талисманът на магазина. Иначе цената на малките каймани, които се продават за отглеждане в специални условия, е до 2000 лв. Възрастните екземпляри са около 5000-10 000 лв.
Рибите са най-търсените за домашно отглеждане и за аквариуми в ресторанти и хотели.
В магазина, където работи Костадин Кузмов, има богата разнообразие от риби. Изготвят се специални аквариуми с растителност и декорации. Според специалиста рибите все още са сред най-предпочитаните за отглеждане животни у дома. Интерес към тях има и от собствениците на ресторанти и хотели, където се поставят големи атрактивни аквариуми. За децата лесни за отглеждане са гекони. Популярни са хамелеони и костенурки.
"Първо трябва да се консултирате със специалисти и след това да изберете своя домашен любимец. Трябва да бъдете отговорни", посъветва Кузмов.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!