П рез тази седмица в Европа бе отчетено рекордно производство на електроенергия от вятърни централи. Тя е съставлявала близо една трета от общото количество ток, което никога не се е случвало, съобщава NOVA.
Още в края на миналата година вятърът се превърна в най-големия източник на ток във Великобритания. Той за първи път изпревари газовите централи, на които страната основно разчита, след като затвори всичките си замърсяващи въглищни мощности. Това се случи благодарение на агресивно инвестиране в чиста енергия и благоприятно ветровито време.
„Конкуренцията за инвестиции в чиста енергия е ожесточена и тепърва ще се засилва. Нашите конкуренти от цял свят разработват нови програми, с които да ги привличат. И повярвайте ми, те пренаписват правилата за развитие на своите икономики, за да са сигурни, че осигуряват добри работни места. Американският закон за намаляване на инфлацията определя темпото в тази надпревара. За седем месеца в САЩ разкриха повече работни места, отколкото ние за седем години. Но те не са единствените. Честно казано, ние никога не сме играли на такъв терен. Великобритания има втория по големина офшорен вятърен капацитет в света – ние сме на второ място след Китай! И въпреки това, от другата страна на Северно море, в Дания, има три пъти повече работни места”, заяви британският премиер Киър Стармър.
Климатичните промени и необходимостта от намаляване на въглеродните емисии принудиха британските власти да ускорят плановете си за преминаване към зелена енергия.
„Чистата британска енергия е по-евтина от изкопаемите горива. И то три пъти по-евтина! Това е потенциална златна мина за нашата мисия да осигурим растеж. И от това ще се възползват главно работещите хора и работническите общности. Така че нека подкрепим улавянето на въглерод. Нека инвестираме във водородна и ядрена енергия, в енергия, създавана от приливи. Нека удвоим енергията от вятърни електроцентрали на сушата, тройно да увеличим производството на слънчева енергия, четири пъти да увеличим офшорната вятърна енергия и нека осигурим топлоизолация за 19 милиона домове”, призова Киър Стармър.
В някои от затворените въглищни централи започна изграждането на комплекси от гигантски батерии. В тях се съхранява получената зелена енергия за периоди, в които времето няма да е толкова благоприятно. Те са с размери на корабни контейнери и са в състояние да захранят 250 000 жилища.
„Не става дума само за нуждите, произтичащи от извънредната ситуация с климата, правилата на глобалната икономическа конкуренция или пък за надпреварата да осигурим работните места на бъдещето. Без съмнение те са много важни! Но това е нещо още по-сериозно. Не се заблуждавайте - ние живеем във все по-променлив свят. Двойните рискове от промените в климата и енергийната сигурност сега застрашават стабилността на нациите. Така че трябва да основаваме всичко, което правим на новото прозрение, че чистата енергия вече е от съществено значение за националната сигурност”, заяви Киър Стармър.
Така мислят и в Германия.
„След агресивната война на Русия срещу Украйна, много силно се прибави и втори аспект, а именно независимостта, която можем да постигнем за Европа, като навлезем във възобновяемите енергийни източници в енергийния сектор. Тъй като по този начин ставаме независими от вноса на изкопаеми суровини от чужбина, който винаги крие скрита опасност да ни направи уязвими за изнудване. В това отношение инвестициите във възобновяеми енергийни източници отново се увеличиха значително след руската агресивна война срещу Украйна”, заяви Волфрам Акстхелм, ръководител на германската асоциация за вятърна енергия.
Германия е в топ три на страните от ЕС с най-голям дял на вятърна енергия през последната седмица. Другите две са Дания и Литва.
„Тази година постигнахме 12 000 мегавата нови одобрения за наземна вятърна енергия. В сравнение с миналия законодателен период, когато имахме средно по 2000 или 3000 мегавата одобрения, това е четирикратно увеличение и ясно показва, че тук нещо се случва. Германският пазар на вятърна енергия е най-силният в Европа. Винаги е бил такъв. Сега той, така да се каже, се превръща в истински влак за разширяване на вятърната енергия”, заяви Волфрам Акстхелм.
Носи ползи и за икономиката.
„Това е особено важно за Германия като важно място от гледна точка на индустриалната политика, но също и като място за производство на вятърни турбини и всички аксесоари, а именно подсилването на Германия и Европа, тъй като инвестираме парите, необходими за производството на тези турбини, в собствената ни страна и това води до по-голямо икономическо производство”, казва Волфрам Акстхелм.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!