„Големият проблем на интеграцията е липсата на образование. Това беше една от причините да се опитаме рестриктивно да накараме тези хора да пращат децата си на училище и да ги накарат да останат там. Похвалихме се, че вкарахме 40 000 хил. деца в училище, въпросът обаче е колко от тях остават там”, така коментира депутатът от ВМРО Александър Сиди в „Здравей, България” по NOVA приетите на първо чете промени в Закона за семейните помощи за деца.
С тях месечните помощи за дете до завършване на средно образование ще се прекратяват, ако в рамките на един месец от учебната година са допуснати повече от три дни отсъствия от дете, посещаващо група за задължително предучилищно образование, и при повече от пет учебни часа за учениците.
„Когато пращаш детето си на училище, само за да получи закуската, която му се полага, няма как да работи системата. Всеки добър български гражданин, който работи може да изпрати детето си на училище, а ако има затруднения има право да поиска помощ от държавата. Но ако го праща само, за да получи закуска, се налагат санкции”, смята Александър Сиди.
Представители на ромски и неправителствени организации обаче не са съгласни.
„Когато не работиш, няма как да изпратиш детето си да училище. За изпращането на един първокласник на училище са необходими около 500 лв. Помощите са само от 40 лева на дете”, коментира председателят на Сдружение „Единство” Ачо Йорданов.
Той подчерта, че около 43 000 души получават такива помощи, като срещу тях са задължени да работят поне 14 дни на месец, ако са заети по програмата за заетост.
Според него прекратяването на помощите няма как да бъде ефективна мярка за връщане на децата в училище.
Йорданов подчерта, че проблемът е ако двамата родители не работят и не могат да си изпратят на училище. Той добави, че отивайки в чужбина ромите се интегрират и децата им ходят на училище, като дори завършват висше образование.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!