„Сумите, които трябва да се възстановят са приблизително 22,8 млн. за крайни снабдители – това са газоразпределителни дружества. Около 72 млн. са за топлофикациите и около 56 млн. са за бизнеса, до 31 декември 2019 г. Общо сумата, която обхваща този закон е, около 154 млн. лв.”
Това съобщи по NOVA председателят на Комисията по енергетика в НС Валентин Николов.
Той коментира законодателните промени, които бяха направени,з а да позволят на „Булгаргаз” да върне на потребителите на природен газ в България надвзетите суми, след като цената на синьото гориво беше намалена от руския доставчик „Газпром” с 40%, със задна дата, считано от 5 август 2019 г.
"Булгаргаз" трябва да върне 45 млн. лева на бизнеса
„Съществува въпросът от 1 януари, до 31 март, който разбира се ще го развием, за когато бизнеса също трябва да си получи парите”, уточни Николов.
„В закона сме го описали, да кажем средно около 2 месеца след като влезе в сила максимум и след изчисления на КЕВР по веригата, всеки един потребител трябва да получи информация за сумата, която топлофикацията или газоразпределителното дружество му дължи. Дали в плик или по електронен път, зависи как получава сметките си. Т.е. той трябва да е известен колко му дължи топлофикацията във връзка с този период. След като потребителят получи тази информация, още при първата сметка, която му предоставя доставчикът на услугата, съответната сума трябва да бъде приспадната. Ако сметката е по-малка от дължимото, остатъкът ще се приспадне от следващата и т.н.”, обясни Николов.
Бизнесът иска оставката на министър Теменужка Петкова
Той добави, че заради по-топлата зима тази година, вероятно топлофикационните дружества ще връщат пари и при изравнителните сметки.
КЕВР ще даде нова цена на топлината енергия за разглеждания период, така че всеки потребител да може да види разликата със старата и съответно каква сума му дължи топлофикационното дружество или доставчикът на газ.
Николов коментира и връщането на сумите за природен газ на предприятията.
По-ниска цена за топлинната енергия от днес - ето с колко
„Истината е, че тези пари не са на „Булгаргаз”, Това са средства, които са надвзети на непазарен принцип и трябва да бъдат върнати с решение на Европейската комисия”.
По думите на Николов, обаче самото връщане трябва да стане без да се изкривява пазарът, тъй като обратното би довело до наказателна процедура срещу България.
Сега вече има решение на Комисията за защита на конкуренцията, което дава зелена светилна на „Булгаргаз” да изплати въпросните 45 млн. лв. на бизнеса.
За целта ръководството на доставчика на природен газ трябва да вземе решение, което да бъде одобрено от министъра на енергетиката и Министерски съвет. Това най-вероятно ще стане другата седмица. Парите ще бъдат върнат на бизнеса веднага след като Министерския съвет даде одобрение, посочи Николов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!