390 милиона лева заделя държавата за надбавки за всички деца. В бюджета за следващата година управляващите разписаха отпадането на подоходния критерий. Така семействата с едно дете ще получават 40 лева, за 2 деца - 90 лева, за 3 - 135 лева.
Все още не е ясна и не е разписана процедурата, по която ще минават всички родители от 1 януари, за да могат да получат по сметката си финансова помощ от държавата.
Като майка на 10-годишен син Петя никога не е получавала детски надбавки. Защото макар и с малко е надвишавала тавана за отпускане на тази социална помощ.
"Получавала съм само майчинство 2 години. Детски надбавки не съм получавала, защото бях осигурена на по-висока заплата. За това не ми се полагаше", обяснява пред NOVA Петя Жабилова.
Освен Петя помощ от държавата за отглеждане на дете не получават и родителите, които не отговарят на сега действащите правила.
"Месечни помощи за отглеждане на деца до завършване на средното образование, но не повече от 20-годишна възраст, получават родителите, които живеят постоянно и отглеждат децата си в страната. Децата посещават редовно учебните занятия и имат направени всички задължителни имунизации и профилактични прегледи", обясни Павлинка Дупчева, главен експерт в Агенцията за социално подпомагане.
Най-голямата пречка пред родителите до момента беше именно подоходният критерии. Сега, с отмяната му, пари трябва да има за всички.
Все още обаче няма никаква яснота какви документи ще трябва да подаваме от 1 януари, за да вземем тази помощ. В момента ситуацията изглежда така – помощта се получава, ако родителите подадат декларация в агенцията за социално подпомагане по настоящ адрес.
Дали редът ще остане същия, или заради това, че реално ще бъдат засегнати всички семейства процедурата ще се облекчи, предстои социалните власти да решат.
"С правото за детски добавки без подоходен тест, ние не даваме пари, а даваме права".
Това заяви по-рано днес министър Деница Сачева.
Пред журналисти във Велико Търново министърът на труда и социалната политика Деница Сачева коментира, че около 15 милиарда е бюджетът на Държавното обществено осигуряване за следващата година.
В бюджета е предвидена 300 лева минимална пенсия, 1440 лева таван на максималната пенсия, пет процента увеличение по швейцарското правило от 1 юли и петдесет лева допълнително за пенсионерите, които ще се дават до края на месец март.
Сачева: До края на септември ще решим за пенсиите
"В социалните разходи към бюджета са предвидени и средствата от 120 лева за тези, които получават пенсия от 300 до 369 лева. Бюджетът за социални разходи е около два милиарда лева, като увеличението спрямо миналата година е с 653 милиона лева", посочи Сачева и допълни, че в това число основно влизат детските добавки без подоходен тест за следващата година, както и за помощите, които ще се дават за учениците от първи и осми клас.
Министър Сачева припомни, че за първа година помощта е въведена за децата в осми клас заради коронакризата и заради това, че са нужни допълнителни стимули за предотвратяването на отпадането от образователната система на деца след 7 клас.
Деница Сачева: Други разиграват театрални сцени, ние вършим работа
"Всеки родител, който желае да получава добавките без подоходен тест трябва да подаде заявление в дирекциите за социално подпомагане, родителите от заможни семейства, които не искат да получават добавката просто няма да подават заявление", посочи Сачева и допълни, че за други семейства това ще е справедливо, защото са отпадали от възможността за помощи заради няколко лева разлика в задължителните стандарти.
Във Велико Търново министърът на труда и социалната политика участва във форум, организиран от КТ "Подкрепа" за стреса в учителското съсловие и начините за неговото преодоляване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!