До 14 юни е срокът, в който избирателите в чужбина могат да подават заявления за гласуване на изборите за Народно събрание в дипломатическите представителства.
Законът за избиране на народни представители
дава право на глас на всички българи, навършили 18 години, с изключение на поставените под запрещение или излежаващи присъда "лишаване от свобода".
За разлика от изборите за европарламент, за парламентарния вот няма ограничение за т.нар. уседналост на избирателите.
Макар да е въведен мажоритарен избор на 31 депутати, българите в чужбина ще могат да гласуват само за партийните листи.
Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства в чужбина трябва да образуват избирателни секции в населените места, където има дипломатическо или консулско представителство. А в места, където няма дипломатическа или консулска мисия може да бъде разкрита избирателна секция, ако не по-малко от 100 избиратели са заявили лично желанието си да гласуват.
Но това трябва да стане не по-късно от 20 дни преди изборния ден - т.е.- до 14 юни в писмена форма чрез саморъчно подписано заявление - подадено лично, чрез писмо или в електронна форма до посолството на България или консулската служба за съответната държава.
В заявлението се посочват трите имена по паспорт, лична карта или военна карта на избирателя, заявил желание да гласува, единният граждански номер, адрес на пребиваване в съответната държава, както и постоянният му адрес в България.
Според
Закона за избиране на евродепутати,
за да бъде разкрита секция в
чужбина, е необходимо там, където България има дипломатическо или
консулско представителство, да са подадени заявления от не по-малко от
20 избиратели.
Но в САЩ например, ксдето живеят десетки хиляди българи, няма да бъде разкрита нито една избирателна секция на изборите за Европейски парламент на 7 юни.
Министерството на външните работи твърди, че "подобно желание не е изразено от българите в САЩ".
Срокът за подаване на заявления изтече на 17 май. Българите в чужбина имат право на глас само, ако докажат, че са живели постоянно най-малко през последните три месеца у нас или в друга страна от Европейския съюз. Изключение се допуска само ако престоят на сънародниците ни в чужбина е свързан с изпълнение на държавнически дела.
Избиратели ще могат да гласуват в други страни, които не са член ЕС - Китай, Афганистан, Русия, Турция и Швейцария.
И в Афганистан ще има секция, защото българските военнослужещи в Кабул са подали заявление, обясняват от външно министерство.
Как ще се гласува в чужбина
Нито един български избирател в САЩ не бил пожелал да гласува за евродепутати на 7 юни, твърди Министерството на външните работи
31 май 2009, 16:16
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!